11 Şubat 2005 03:00

SEKA'ya siyah bayrak

SEKA işçileri, selüloz beyazlatma kulesine astıkları siyah renkli dev bayrakla, fabrikayı kapatarak İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devretmek isteyen hükümeti protesto etti.

Paylaş
SEKA işçileri, selüloz beyazlatma kulesine astıkları siyah renkli dev bayrakla, fabrikayı kapatarak İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devretmek isteyen hükümeti protesto etti. Siyah bayrak kulede geceleri ışıkla yazılan "SEKA kapatılamaz" yazısının hemen altına asıldı. İşçiler bayrağı asmalarının amacını şöyle anlattılar: "Siyah bayrak, sermaye sınıfının emrindeki hükümetin, SEKA'yı kapatmak istemesinden doğan elem ve matemin simgesidir. Ancak bu matem havasına kendimizi teslim etmedik. Siyah bayrak aynı zamanda, ülkenin geleceğini karartmaya yönelik bu karara karşı protestoların ve isyanın simgesidir. Haklı mücadelemizi başarıyla sonuçlandırana kadar sürdürmeye kararlıyız."

Uluslararası destek Uluslararası Kimya, Enerji, Maden ve Genel İş Sendikaları Federasyonu (ICEM) Genel Sekreteri Fred Higgs, SEKA işçilerini ziyaret ederek destek verdi. Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın da bulunduğu ziyarette konuşan Fred Higgs, 110 ülkede 20 milyon üyeleri ile SEKA konusunda hükümet üzerinde baskı kuracaklarını söyledi.

Pepe'ye tepki Öte yandan SEKA işçileri "fabrikanın zarar ettiğini" söyleyen, "eylem yapan işçiler ile işçileri ziyaret eden siyasi parti temsilcileri ve sendikacıları post kavgası yapmakla" suçlayan ve "işçilere iş bulacağız ama sendikacılara iş bulamayacağız" diyen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye tepki gösterdi. Selüloz-İş İzmit Şube Başkanı Adnan Uyar, "SEKA sayesinde bugün bakanlık ve milletvekili koltuğunda oturuyorlar. Bakan Pepe, bize iş aramasın. Onun kartvizitine de ihtiyacımız yok. O kendisine bakanlık bulabilirse bulsun" dedi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sendikacılar sadece yakındı

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa