10 Şubat 2005 03:00

Masal olmuş bir kent: İSTANBUL

"Bir Zamanların İstanbul'u", yaşama biçiminden beslenmeye, eğitimden inanışlara, söylence ve fıkralardan geleneklere bütünlüklü bir çalışma.

Paylaş
"Unutulan, yitirilen, yerine konulamayan ne varsa, kitaplarda bulabilirsiniz şimdi. İstanbul'u gezmek, dolaşmak, görmek mi istiyorsunuz, İstanbul'u mu seviyorsunuz, İstanbul'da yaşamayı mı özlüyorsunuz; hemen kitapları indirin raflardan..." Adnan Özyalçıner, "Sağanak" adlı öyküsünde bu çağrıyı yapıyor. Sennur Sezer ile Adnan Özyalçıner'in ortak çalışması "Bir Zamanların İstanbul'u" ise, tek bir kitap ile İstanbul'un bütün eski yaşantısını ve folklorunu anlatıyor. 476 sayfalık kapsamlı çalışma, İnkılap Kitabevi tarafından genişletilmiş yeni baskısıyla yayımlandı. Geçmişinden bugüne her zaman bir kültür mozaiği niteliği taşıyan; pek çok uygarlığa ve inanca başkent olmuş İstanbul'un, folkloruna dair derli toplu bir eser "Bir Zamanların İstanbul'u". Yaşama biçiminden beslenmeye, eğitimden inanışlara, kültür ve sanattan eğlenceye, söylence ve fıkralardan geleneklere birçok konuyu kapsayan bütünlüklü bir çalışma.

Bir dipnot olabilirse... Yazarları kitap hakkında; "İstanbul, hem kendi folkloru olan, hem Türk folklarında adıyla yer alan bir şehirdir. Bugün sınırları ve nüfusuyla bir metropol niteliği kazanmış olan bu şehrin, yaşama, yerleşim, beslenme biçimlerinin geçmişteki köklerinden örnekleri, halk inanışlarındaki değişimleri, Türkçe'nin gelişimindeki İstanbul folkloru payını örneklemek amacını güden bu çalışma, İstanbul için yapılacak yeni çalışmalara bir dipnot niteliği taşıyabilirse mutlu olacağız" diyor ve ekliyorlar; "Sizi masal olmuş bir İstanbul ile tanıştıracağız". İşte bu masal olmuş İstanbul'a kitapta yer alan bazı bölüm başlıkları ile gözatmak gerekirse; "Komşuluk", "Gece Oturmaları", "Moda ve Yasaklamalar", "Çarşaf Renkleri", "Fatih Dönemi Yemekleri", "Unutulan Yemekler", "Sofra Görgüsü", "Hamam Adabı", "Araba Türleri", "Esnaf Örgütleri", "Görücülük", "Aşk ve Muhabbet", "Komşudaki Cenaze", "Hastalıklar ve İnançlar", "Bahar Bayramları", "Hayvanların ve Eşyanın Dili", "Kahvehaneler", "Argo", "Tekerlemeler", "Masallar, Halk Hikâyeleri, Fıkralar, Söylenceler", "Seyirlik Oyunlar", "Sinemanın Gelişi"... Bazı başlıkları seçtiğimiz bu liste uzayıp gidiyor. Ayrıntıları, kimi zaman söylence, kimi zaman edebiyat, kimi zaman tarih, kimi zaman da İstanbul üzerine yapılmış çalışmalara dayanan, "Bir Zamanların İstanbul'u"nda... Bu kitap, Bekri Mustafa fıkralarına, eski günlerin komşu gezmelerine, unutulmuş yemeklerine, toplumsal kategorilere göre belirlenen araba çeşitlerine; ilk sinemaya, tiyatro sahnelerine, düğün geleneklerine, eski kahvehanelerine, daha yakından bakmak için bütünlüklü ve kapsamlı bir çalışma... "Bir Zamanların; İstanbul'u"; Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner; 476 sayfa, İnceleme; İnkılap Kitabevi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çağdaş Sahne'nin
   'Son Nefes'i olmasın!

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa