Fotoğraf: AA

Kar tatili uzadı

Kar yagışı ve karakiş hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. İstanbul'da ilk ve ortaöğretim kurumları ile üniversiteler bugün de tatil edildi.

İstanbul'u hafta sonundan itibaren etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava dün de etkisini sürdürdü. Meteorolojiden yapılan açıklamada, kar yağışının perşembe gününe kadar süreceği, hava sıcaklıklarının ise hafta sonundan itibaren mevsim normallerine döneceği bildirildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle ilk ve ortaöğretim kurumları ile İstanbul Teknik, Marmara, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Yeditepe, Fatih, Sabancı, Koç, Kadir Has, İstanbul Ticaret, Yıldız Teknik, Işık, Okan, Bahçeşehir ve Beykent Üniversitesi bugün de tatil edildi. İstanbul Valisi Muammer Güler, amaçlarının eğitimin kesintisiz devam etmesi olduğunu belirterek, "Telafi eğitimini mutlaka yapacağız" dedi. Öte yandan kentte çok sayıda özel aracın trafiğe çıkmaması ve okulların da tatil olması nedeniyle ulaşımda önemli bir aksama yaşanmıyor. Kentte trafiğe kapalı ana arter ve köy yolu bulunmuyor. Bu arada, İstanbul sokaklarında kalan 251 kişi, Alibeyköy'deki Tevfik Fikret Aydeniz Spor Salonu ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait değişik yurtlarda koruma altına alındı. İstanbul genelinde kar yağışının başladığı ilk günden itibaren 22'si yaralanmalı toplam 980 trafik kazası meydana geldi.

Bazı seferler iptal Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul'da uçak seferleri gecikmeli olarak yapılabiliyor. Havalimanı yetkilileri, apronda kar temizleme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirterek, uçakların pist başında buzlanmaya karşı alkolle temizlenmesinden kaynaklanan gecikmeler yaşanabileceğini açıkladı. İstanbul Deniz Otobüsü seferlerinin bir bölümü de dün iptal edildi. İstanbul'un barajları ise son birkaç gündür etkili olan sağanak yağmur ve bastıran kar yağışından olumlu yönde etkilendi. Barajlardaki su rezervi 520 milyon metreküp olarak ölçüldü. İSKİ, İstanbul'da bu yaz su sıkıntısı yaşanmayacağını açıkladı.

Olan esnafa oldu İstanbul Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada ise esnafın günlük zararının 50 milyon doları bulduğu bildirildi.

Yurtta kar Soğuk hava ve kar yağışı yurt genelinde de etkili oluyor. Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı kesiminin Karanlıkdere ve Seymenler mevkiinde kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Beş gün aradan sonra dün başlayan Gökçeada-Kabatepe ve Gökçeada-Çanakkale arasındaki araba vapuru ve feribot seferleri de, Ege Denizi'ndeki kuvvetli rüzgâr nedeniyle yeniden durdu. Kar nedeniyle Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgeleriyle Bursa'da bin 155 köy yolu ulaşima kapandi.


Yarin da kar var Meteoroloji Istanbul Bölge Müdürü Mustafa Yildirim, Istanbul'da kar yağışının geçtiğimiz pazar ve pazartesi gününe göre etkisini azaltarak perşembe gününe kadar devam edeceğini, cuma gününden itibaren de İstanbul'da hava sıcaklıklarının artmaya başlayacağını bildirdi. "Hafta sonu İstanbul'da kar yağışı beklenmiyor" diyen Yıldırım, ancak perşembe gününe kadar "don ve buzlanma" uyarılarının sürdüğünü kaydetti. Yıldırım, kentte bugün en yüksek sıcaklığın 2, perşembe günü ise 3 derece seviyesinde gerçekleşeceğini anlatarak, gece ise ısının -3 derece düzeyinde olacağını belirtti. Mustafa Yıldırım, halen hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5-6 derece altında seyrettiğini ifade ederek, hafta sonundan itibaren de ısının mevsim normallerine çıkacağını sözlerine ekledi.

www.evrensel.net