02 Şubat 2005 03:00

ABD'li yargıçtan cesur karar

ABD'li bir federal yargıç Guantanamo uygulamalarının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Cezaevinde kurulan mahkemelerin ve süresiz gözaltıların yasal olmadığını belirten yargıcın kararının Bush hükümetini zora sokacağı belirtiliyor.

Paylaş
ABD'nin Küba'da bulunan Guantanamo üssündeki uygulamalar kendi yargıcı tarafından anayasaya aykırı bulundu. ABD'de bir federal yargıç, Guantanamo'da tutulan ve Taliban ve El Kaide üyesi oldukları iddia edilen tutsaklar için kurulan mahkemelerin, anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Federal yargıç Joyce Hens Green, ayrıca, tutsakların, anayasal koruma altında olduğuna karar verdi. ABD'li yetkililer, burada bulunan tutsakların 'düşman savaşçı' olduğunu söylerek Cenevre Sözleşmesi kurallarının dahi uygulanamayacağını öne sürüyorlardı.

Süresiz gözaltı yasal değil ABD'de federaral yargıç Joyce Hens Green, gerekçeli kararında tutsakların belirsiz süre gözaltında tutulmalarının ve yargılanma süreçlerinin, anayasayı ihlal ettiğini belirtti. Yargıcın karar metninde, "Özgürlükten mahrum bırakılmama hakkı, ABD Anayasası'nın en temel haklarından biridir. Guanatanamo'nun temel anayasal hakların geçerli olduğu ABD toprakları ile eşit görülmesi gerektiği açıktır" denildi. Yargıç ayrıca 'düşman savaşçı' olarak tutulan mahkûmlar için kurulan mahkemelerde tutuklulardan önemli bilgilerin gizlendiği bu nedenle bu mahkemelerin yasalara uygun olmadığını belirtti. Zira bu uygulama nedeniyle avukatlar mahkûmların aleyhinde gösterilen kanıtın ne olduğunu öğrenemiyor ve savunma hazırlayamıyor. Yargıç, sorgulama sırasında işkence yapılması nedeniyle de mahkemelerin geçerliliğinin olmadığını kaydetti. Green ayrıca, 'düşman savaşçı' statüsünün de çok belirsiz olduğunu vurguladı.

Bush kararı tanımamıştı ABD Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz yıl adı işkencelerle anılan Guantanamo'da bulunan tutsakların ABD mahkemelerine başvurabileceğine kanaat getirmişti. Ancak Bush hükümeti, yargı kararını tanımayarak çoğu Afganistan ve Pakistan kökenli olan tutsakların Guantanamo içinde kurulan mahkemelerde yargılanacağını belirtmişti. Guantanamo'daki bazı tutsaklar, koşullarının düzeltilmesi ya da salıverilmeleri yönünde davalar açmış, Washington'daki bir federal yargıç da hükümetin isteği üzerine 19 Ocak'ta, 7 davayı reddetmişti.

ÖNCEKİ HABER

'Oy yoksa ekmek de yok'

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa