15 Ocak 2005 22:00

Kolombiya'ya sert yanıt

Venezüella topraklarında operasyon düzenleyerek bir gerilla liderini kaçıran Kolombiya'ya Venezüella Başkanı Chavez'in yanıtı sert oldu.

Paylaş
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya ile diplomatik ve ticari ilişkilerini dondurma kararı aldıklarını açıkladı. Chavez, ülkedeki en büyük gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) dış ilişkiler temsilcisi Rodrigo Granda'yı Venezüella'dan kaçıran Kolombiya'nın ülkenin ulusal egemenliğini çiğnediğini söyledi. Chavez ikili ve enerji anlaşmalarının askıya alınmasının yanı sıra Bogota'daki büyükelçinin geri çağrıldığını da belirtti. Kolombiya ise Granada'nın Venezüella'dan ayrıldıktan sonra yakalandığını iddia ediyor.

'Kolombiya özür dilemeli' Chavez, ulusal meclise hitaben yaptığı konuşmada, diplomatik sorun çözülene kadar Kolombiya ile tüm ticari anlaşmaların askıya alınması talimatını verdiğini söyledi. Chavez, "Üzülerek Bogota'daki büyükelçiyi geri çağırdım, Kolombiya hükümeti özür dileyene kadar da geri dönmeyecek" dedi. Venezüella Dışişleri Bakanı Ali Rodriguez ise durum netleşene kadar arıtma ve petrokimya faaliyetlerine ilişkin imzalanmış ve imzalanacak anlaşmaların durdurulduğunu kaydetti.

Boru hattı inşaatı da durduruldu Chavez iki ülke arasında yapımı devam eden doğalgaz boru hattının inşaatının da durdurulduğunu açıkladı. İnşa çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlanan boru hattının Venezüella'nın Pasifik kıyılarına, Batı Amerika'ya ve Asya ülkelerine petrol satışını kolaylaştırması anlamında hayati önemi olduğu belirtiliyor. Chavez, Kolombiya'nın Granda'yı kaçırabilmek için polise ve yerel yetkililere rüşvet verdiğini de belirterek rüşvet aldığını belirledikleri bazı poliserin tutuklandığını söyledi. Konu hakkında ortaya çıkan ilk haberlerde, Granda'nın "Kolombiya istihbaratı ile işbirliği içinde çalışan Venezüella polisi tarafından yakalandığı' belirtilmişti.

Uribe'den yanıt Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe ise önceki gece yaptığı yazılı açıklamada, "ülkesinin, kendisini terörizm kâbusundan kurtarma hakkı" olduğunu iddia etti. Venezüella ile iyi ilişkilerin sürmesini arzu ettiklerini ve konuyla ilgili olarak görüşmeye hazır olduklarını kaydeden Uribe, Kolombiya polisinin, "durumun, Venezüella'nın egemenliğini ihlal etmediğini açıkça ifade ettiğini" belirtti.

ÖNCEKİ HABER

Tutumlu ol

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa