İkinci Dolmabahçe zirvesi

İkinci Dolmabahçe zirvesi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün, Balyoz tutuklamalarıyla ilgili olarak Dolmabahçe’de bir araya geldi. Buluşma, Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Erdoğan arasında gerçekleşen ve ‘Dolmabahçe Protokolü’ olarak da anılan görüşmeden s

Harbiye Orduevi önceki gün hareketli saatler yaşadı. Balyoz Davası’nda verilen tutuklama kararının ardından, bazı muvazzaf askerler eşyalarını almaları için, saat 8.00 sıralarında jandarmaya ait otobüs ve minibüslerle Harbiye Orduevi’ne götürüldü.
Eskort eşliğinde orduevine götürülen ve aralarında Koramiral Kadir Sağdıç ile Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu’nun da bulunduğu askerler burada yakınları tarafından alkışlarla karşılandı. Orduevinde yaklaşık 2 saat kalan tutuklu muvazzaf askerler tekrar otobüslerle Hasdal Askeri Cezaevi’ne gönderildi. Harbiye Orduevi’ndeki hareketlilik öğleden sonra da devam etti. Saat 14.00 sıralarında orduevine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner geldi. Orgeneral Koşaner, burada Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’le görüştü.
Bu görüşmenin yapıldığı saatlerde, Balyoz Darbe Planı davasında haklarında tutuklama kararı verilen askerlerin yakınları Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde eylem yaptı. Grup eylemin ardından Harbiye Orduevi’ne gitti. Asker yakınları, Genelkurmay Başkanı’nın orduevinde olduğunu öğrenince lobide beklemeye başladılar.
ASKER YANIMIZDA MI?
Aileler, Milli Savunma Bakanı Gönül’le görüşmesini tamamlayan Orgeneral Koşaner’le lobide biraraya geldi. Buradaki görüşmede Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Genelkurmay Başkanı’na eşlik etti. Tutuklu ailelerinden oluşan 10-15 kişilik grup, Koşaner’e “Biz yalnız mıyız? Türk Silahlı Kuvvetleri arkamızda mı?” diye sordu. Asker ailelerini dinleyip sakinleştirmeye çalışan Orgeneral Koşaner görüşmenin ardından Harbiye Orduevi’nden ayrıldı.
Harbiye Orduevi’ndeki sürpriz görüşmenin ardından Orgeneral Koşaner, sürpriz bir şekilde Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne geçti. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı Erdoğan ve Koşaner görüşmesi saat 18.20’de başlayıp 19.15’te sona erdi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmadı. (İSTANBUL)


ATALAY’DAN ‘GÖRÜŞME NORMAL’ MESAJI
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner arasındaki görüşmenin normal karşılanması gerektiğini savundu. Atalay, Kanal 7 televizyonunun canlı yayınına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.
“Balyoz Planı” davasında verilen tutuklama kararlarına ve Erdoğan ile Koşaner arasındaki görüşmeye Hükümet olarak nasıl baktıklarının sorulması üzerine Atalay, yargı süreci devam eden bir konu üzerinde yorum yapmasının doğru olmadığını söyledi. Yargı süreci içinde, İçişleri Bakanlığının görev alanına giren bir talepte bulunulması halinde bakanlığının işlem yapacağını hatırlatan Atalay, bu kapsamda usul hukukunun içinde gerekenin yapılacağını belirtti. Görüşmeye kendisinin katılamadığını, ancak Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün görüşmede bulunduğunu anlatan Atalay, kendisinin Başbakan Erdoğan ve Gönül’le telefonla görüştüğünü anlattı. Bu tür görüşmelerin normal karşılanması gerektiğini belirten Atalay, “163 subayın tutuklanması söz konusu, bunların 106’sı muvazzaf subay. Böyle durumlarda Genelkurmay Başkanı ile Milli Savunma Bakanı’nın Başbakan ile konuyu görüşmesinden daha tabii ne olabilir?” diye konuştu. Görüşmenin normal karşılanması gerektiğini vurgulayan Atalay, “Ortada bir durum var, aileler var, onlarla Genelkurmay Başkanı’nın görüşmesi var. Bazı duyguları düşünceleri paylaşmaları var. Bunların böyle bir toplantıda paylaşılması da normal. Devlet yönetiyoruz, ciddi bir iş yapıyoruz. Başbakan’ın konumu bütün bunların üzerinde. Bütün bu gelişmelerden bilgisi olması, yapılacakları öğrenmesi, gerekirse talimat vermesi zaten onun görevinin içinde” dedi. “Rutin bir görüşme mi?” sorusu üzerine Atalay, “Böyle durumlarda görüşmenin konusu başka konular da olabilir ama bu konunun orada ağırlıklı olabileceğini herkes tahmin eder’’ karşılığını verdi. Görüşmenin “yargıya müdahale sonucu doğurup doğurmayacağına” ilişkin soru üzerine de Atalay, görüşmenin bu manada değerlendirilmemesi gerektiğini, devam eden bir yargı süreci olduğunu, ancak idareye de düşen görevler bulunduğunu belirtti. Atalay, idareye düşen görevlerin usulüne uygun, makul ve insani hassasiyetleri gözeterek yerine getirmenin önemine vurgu yaptı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net