04 Ocak 2005 03:00

Esnaf sıfırı atamadı

İstanbul'da YTL'den umutlu olan esnafların yanı sıra ekonomik koşullar düzelmediği için beklentisi olmayan esnaf çoğunlukta.

Paylaş
Türkiye aylardır Yeni Türk Lirası'na hazırlanıyor. 1 Ocak itibariyle piyasaya sürülen YTL esnafın eline yeni yeni ulaşıyor. YTL'den umutlu olan esnafların yanı sıra, YTL'nin ekonomik koşullarda bir değişiklik getirmediği için bir anlamı olmadığını düşünenler de var. İstanbul esnafının en fazla tartıştığı ise küsüratların yukarıya mı aşağıya mı yuvarlanacağı.

Gizli devalüasyon Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın normalde yapamayacağını YTL'ye geçişte yaptığını belirten hediyelik eşya satan Ali Ayaydın, günümüz koşullarında 50 ile 100 milyonluk bankonotları çıkartamayacağını ama YTL'ye geçiş sırasıdan çıkarttığını söyledi. Erdoğan'ın kurnazlık yaptığını belirten Ayaydın, paralarda bir değişiklik olmadığını ama 50 ile 100 Bin YTL'nin (milyon) çıkartıldığını bunun için ise YTL'ye geçildiğini dile getirdi. Ayaydın, 50 ile 100 Bin YTL'nin çıkartılarak gizli bir devalüasyon yapıldığnı söyledi. İnsanların YTL'ye alışmakta zorlanacağını belirten Ayaydın, üç gün içinde 150 milyon civarında YTL'lik alışveriş yapıldığını söyledi.

Ucuzlama yok Türkiye'deki ekonomik koşullarda bir değişiklik olmadığını belirten simitçi Ali Meşe, paradan altı sıfır atmanın ekonomiyi düzeltmeyeceğini söyledi. "İşsizlik devam ettiği sürece, alım gücü yükseltilmediği sürece isterse 6 sıfır atsınlar isterse atmasınlar bir şey değişmeyecek" diyen Meşe, insanların alışmasının zor olacağını, henüz kendisinden YTL ile alışveriş yapılmadığını belirtti. YTL'ye geçmenin güzel olduğunu ancak biraz zaman alacağını belirten mağazacı Selma Zeyrekbaşı, "Zorlanacağımız çok açık. Mesela 50 milyon yerine 50 milyarlık kestik. Ayarladık ama el alışkanlığı nedeniyle böyle oluyor" dedi. Zeyrekbaşı fiyatlarda bir ucuzlama olmadığını vurguladı. Bakkal işleten Ali Çelik, fiyatlarda bir değişiklik olmayacağını söyledi. Bozuk paralarda zorluk çekeceklerini belirten Çelik, ekonomide psikolojik olarak bir rahatlamanın olacağını belirtti. Çelik, YTL'yi yaşayarak öğreneceklerini kaydederken, henüz YTL ile alışveriş yapılmadığını belirtti.

ÖNCEKİ HABER

'Savaşı yayma' tehdidi

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa