04 Ocak 2005 03:00

Milyonlarca insan yardım bekliyor

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda geçen hafta meydana gelen deprem ve ardından Güney Asya'yı vuran tsunami felaketinde ölü sayısı artarken, bölgede açlık ve salgın hastalık riski de sürüyor.

Paylaş
Endonezya'nın Sumatra Adası'nda geçen hafta meydana gelen deprem ve ardından Güney Asya'yı vuran tsunami felaketinde ölü sayısı artarken, bölgede açlık ve salgın hastalık riski de sürüyor. Tsunaminin etkilediği ülkelerden alınan son bilgilere göre ölü sayısı 144 bin 182'ye yükseldi ancak yetkililer bu sayının 150 bini geçmesinin kesin olduğunu belirttiler. Vaatler havada mı kalacak? Dünya ülkeleri toplam 2 milyar dolarlık yardım sözü vermesine rağmen birçok bölgeye henüz hiç ulaşılamadı. Yardım bekleyen insan sayısı, Birleşmiş Milletler'in açıklamalarına göre iki milyondan fazla. Felaket bölgesinde yaşayanların temel sorunları susuzluk, hastalık ve açlık olarak açıklanırken Dünya Sağlık Örgütü, Endonezya'da kolera salgınının çıkmasının an meselesi oldğunu belirtti. UNICEF de, Endonezya'da çocukların zatürreeden ölmeye başladığını açıklayarak, bu ülkedeki 50 bin çocuğun ölebileceği uyarısında bulundu. Geçici kamplarda yaşayan 100 binden fazla felaketzedenin, yüksek ateş, enfeksiyon ve mide sorunlarıyla savaştığı da belirtiliyor. Sri Lanka Ulusal Felaketle Mücadele merkezinden yapılan açıklamada da, ülkedeki ölü sayısının 35 bine yükselebileceği bildirildi. Sri Lanka'da halen 5540 kişi kayıp, 1 milyon kişi ise evsiz.

Yeni deprem uyarısı Diğer yandan, dün Hindistan'ın Assam eyaletinde deprem uyarısı yapıldı. Uyarı nedeniyle halk, binalardan uzaklaşmak için panik içinde parklarda toplandı. Hükümetin, geçen hafta Sumatra'da meydana gelen depremin artçı dalgalarının kuzeydoğuya hareketlendiği yolundaki uyarısından sonra, eyaletin en büyük kenti Guvahati'de halk, gıda ve ilaç depoluyor. Hindistan'ın Nicobar adaları yakınında ise, Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İş işten geçtikten sonra... Bu arada, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, ülkesi ile komşu ülkelerin deprem ve tsunami için erken uyarı sistemi kurma planı yaptıklarını açıkladı.

ÖNCEKİ HABER

Annan'ın kulağını çektiler!

SONRAKİ HABER

Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa