31 Aralık 2004 22:00

Türk-İş'e eylem çağrısı

Tek Gıda-İş ve Türk-İş'i TEKEL'in satışına sessiz kalmakla suçlayan Adana Sigara Fabrikası işçileri, "uyuma" diye seslendikleri Türk-İş'e genel grev çağrısında bulundular. Kendi aralarında eylem komitesi kuran işçiler, diğer TEKEL fabrikalarıyla da bağlantı kuracaklar.

Paylaş
TEKEL fabrikalarının ikinci kez ihaleye çıkarılması, işçilerin tepkisine neden oldu. İşçiler, Tek Gıda-İş Genel Merkezi ile Türk-İş'in gelişmeler karşısında sesiz kalmasına da tepkili. Tek Gıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Şube Başkanlığı'nın çağrısıyla önceki gün Adana Sigara Fabrikası'nın önünde toplanan işçiler, Türk-İş'e "Genel greve çık" çağrısında bulundular. Yaklaşık 400 işçinin katıldığı eylemde, daha mücadeleci bir Türk-İş isteklerini sık sık ifade eden işçiler, "Türk-İş uyuma genel grev yap" , "Türk-İş uyuma TEKEL'e sahip çık", "Satılmış Türk-İş istemiyoruz" sloganlarını attılar. Tek Gıda-İş Bölge Şube Başkanı Gürsel Diliçıkık, eylemde yaptığı konuşmada, ikinci ihale ile TEKEL'in daha da değersizleştirildiğine dikkat çekerek, "Mevcut hükümet tarafından özelleştirme sonucunda geride kalan işçilerin memur yasasının 4-C fıkrasında değerlendireceği belirtilmektedir. Ancak kapsamı ve içeriği incelendiğinde bu yasanın kurtarıcı bir madde değil tam aksine köleleştirici bir madde olduğu ortaya çıkmaktadır" diye konuştu. Bu yasanın kamuda çalışan işçi ve emekçiler için bir darbe olduğunu vurgulayan Diliçıkık, bu kölelik maddesini kabul etmeyeceklerini bildirdi. "TEKEL'in özelleştirilerek yok edilmesi onbinlerce çalışanı işsiz bırakacaktır. Ekonomik ve sosyal yapıda var olan sanayi kuruluşları yok edilecektir. Bu da ülkenin geleceğini yok etmektir" diyen Diliçıkık, AKP Hükümeti'ni uyardı. Eyleme Türk-İş Adana Bölge Temsilcisi Hüseyin Kaya Elbek, Türk-İş'e bağlı sendikalar, EMEP ve ESP de katılarak destek verdi.

Eylem komitesi Bundan sonra yapılacak eylemler için işyerinde "eylem komitesi" kuran TEKEL işçileri, bu komite aracılığıyla diğer fabrikalarla diyaloğa geçmeyi ve ortak eylemler düzenlemeyi hedefliyor.

ÖNCEKİ HABER

'Gençliğin sesi 2005'te daha gür çıkacak'

SONRAKİ HABER

Menemen'de işçiler hak gasplarına karşı bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa