31 Aralık 2004 22:00

Astronotlar ortada kaldı!

Rus Uzay Ajansı, bundan böyle ABD'li astronotları uzaya ücretsiz çıkarmayacağını ilan etti. ABD'lilerin Mayıs 2006'ya kadar Ruslara 'mahkûm' olduğu belirtiliyor.

Paylaş
Moskova hükümeti, ABD'li astronotların Rus füzeleriyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na ücretsiz seyahat etmesine son veriyor. Yetkililer, Amerikalıların istasyona gitmek için artık para ödemeleri gerektiğini açıkladı. Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Anatoli Perminov, "Artık ABD'li astronotların yörüngeye götürülmesine ticari bakacağız" dedi. ABD'nin Columbia Uzay Mekiği, bundan iki yıl önce, dünyaya dönerken atmosferde parçalanmıştı. Bu tarihten beri Rusya'nın Soyuz sistemleri, Amerikalı astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) çıkması için tek yoldu. Rusya, böylece, yıllık 16 milyar dolarlık uzay bütçesine sahip olan ABD karşısında inanılması güç bir prestij elde etmişti. Washington yönetimi ise, iki yıldır bu alanda Rusya'ya "mahkûm" hale gelmişti. ABD'nin elindeki mevcut uzay mekikleri, ancak Mayıs 2006'da faaliyete geçebilecek. Yani bu tarihe kadar, ABD'li astronotların uzaya çıkarılması için Rusya'ya para ödenecek.

Rusya'nın yükselişi Gözlemciler; son yıllarda ABD yönetiminin uzay ajansı NASA'nın giderek hantal ve verimsiz bir aygıt haline geldiğini, buna karşılık Rusya Federal Uzay Ajansı'nın, bütün maddi güçlüklere rağmen güçlenmeye devam ettiğini belirtiyor. Soyuz uzay mekiği, Progress kargo gemisi ve yeni Dinyeper füzesi, uzay çalışmalarında giderek öne çıkıyor. Petrol ihracatçısı olan Rusya, son yıllarda petrol fiyatlarının artmasıyla, uzay çalışmalarına daha çok bütçe ayırma imkanı buldu. Diğer yandan Rus hükümeti, "özel şahısları" da "turist" olarak çıkarmaya başlayarak bu işten para kazanmaya başlamıştı. Bugüne dek iki dolar milyarderi bu şekilde uzaya gönderildi ve 40 milyon dolar kazanıldı.

Ukrayna kızgınlığı Gözlemciler, Rusya'nın aldığı karanın sebebinin "para" olmadığını belirterek, ABD-Rusya ilişkilerinde "kaygı verici" bir soğukluğun başgösterdiğini dile getirdiler. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için, Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin "bardağı taşıran damla" olduğu söyleniyor. ABD, Ukrayna'da Viktor Yuşçenko'nun devlet başkanlığı koltuğuna oturmasında belirleyici rol oynamıştı. Yuşçenko liderliğindeki Ukrayna'nın NATO'ya girmesi halinde, Rusya'nın Avrasya bölgesindeki planlarına büyük bir darbe indirilmiş olacak.

İtiraz reddedildi Ukrayna Yüksek Mahkemesi, Başbakan Viktor Yanukoviç'in devlet başkanlığı seçimi sonucuna ilişkin itiraz başvurularını reddetti. Yüksek Mahkeme sözcüsü Liana Shlyaposhnikova, Yanukoviç'in seçimlerin sonucuna yaptığı itirazların kabul edilmediğini belirtti. Yanokoviç'in aynı gerekçelerle başvurduğu Seçim Komisyonu'nun üyesi Marina Tsavniychuk ise komisyonun seçimde büyük ihlaller olduğuna ilişkin kanıt bulamadığını söyledi. Tsavniychuk, Yanukoviç tarafından komisyona sunulan kanıtların seçimde büyük ihlaller olduğu iddialarını doğrulamadığını, seçimin sonucuna etki etmediğini kaydetti. Yanukoviç, çoğu düşkün ve hasta 5 milyona yakın insanın oy kullanmaktan mahrum edildiğini ileri sürmüştü.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kurtköy; bir sanayi ovası...

SONRAKİ HABER

Aznar'ın yalan tezgâhı yıkıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa