29 Aralık 2004 22:00

Seka'da öfkeli yürüyüş

İzmit Belediyesi'ne yürüyen 4 bin kişi SEKA'yı kapattırmayacaklarını haykırdı. İşçiler fabrikada nöbet tutacaklarını bildirdiler.

Paylaş
SEKA'nın kapatılmasına karşı dört bin kişi İzmit Büşükşehir Belediyesi'ne yürüdü. Fabrikanın kapatılması ve işçilerin 27 Ocak 2005 tarihinden itibaren işten atılması kararı verilmesi üzerine eylem kararı alan Selüloz-İş Sendikası üyesi işçiler aileleriyle birlikte önceki gün saat 16.00'da fabrikanın önünde toplandılar. Yürüyüşe SEKA'dan emekli olan işçiler, esnaflar, siyasi parti temsilcileri, Petrol-İş Yarımca ve Kocaeli Şube başkanları, TEKSİF, Lastik-İş, Belediye-İş 1 ve 2 No'lu şubeler, Yol-İş, Genel-İş, Türk Sağlık-Sen, SES, Eğitim-Sen, Emekli-Sen, Yapı Yol-Sen yöneticileri de katıldı. Emeğin Partisi üyeleri "SEKA halkındır kapatılamaz" dövizleri taşıdılar. "Bugün SEKA yarın tüm ülke", "Her yer SEKA, her yer direniş" sloganları, alkış ve çalınan düdüklerle yürüyen kitleye, Kocaelililer camlardan, balkonlardan alkışlayarak, arabada bulunanlar da kornalarıyla destek verdi. SEKA işçileri yürüyüş yolu üzerinde bulunan ve işten atmalara karşı belediye işçilerinin eylem yaptığı Saraybahçe Belediye Binası önüne geldiklerinde ise yöneticileri yuhalayarak "Bizi satanı, bizde satarız" sloganını attılar.

Polis barikatı Büyükşehir Belediyesi önüne gelen emekçiler burada polis barikatı ile karşılaştı. İşçiler sloganlarla barikatı protesto ederken, görüşmeler sonrası barikat 1-2 metre geriye çekildi. Burada konuşma yapan Selüloz-İş Genel Başkanı Ergin Alşan "Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun "SEKA'nın kapatılması IMF talimatıdır" açıklamasını hatırlatarak "Sen IMF'ye uşaklık etmek için mi, yoksa halka hizmet için mi seçildin?" diye sordu. 14 gündür direnişte olan işçilerin kapatma kararını kabul etmeyeceğini söyleyen Alşan, "Herkes hazırlığını yapsın, arife günü fabrikaya kapanıyoruz" dedi. Ergin Alşan'ın konuşması sırasında işçiler sık sık "Seka'dan ölümüz çıkar" sloganını attılar. Daha sonra konuşan Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da Köy Hizmetleri'nin ve SEKA'nın kapatılmasını, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini işçilerin asla kabul etmeyeceğini söyleyerek, "Önümüzdeki günlerde Türk-İş tüm gücünü İzmit'e yığacak" sözünü verdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Artan sadece sefalet oldu

SONRAKİ HABER

İşçi ve memurlar üç saat iş bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...