29 Aralık 2004 22:00

Hüzün mü, şeker mi?

'Senin taraf olman/ Kanayan yanı görünce olur/ Benim tarafsız kalmam/ Tarifsiz suç olur' dizelerinin sahibi Şair Osman Erkan, ikinci şiir kitabı 'Bende Hüzün Şeker Nasıl Öyle' ile engin pencereden hayata bakmaya devam ediyor.

Paylaş
'Beni Nereye Sakladın?' isimli ilk şiir kitabının ardından Şair Osman Erkan, 'Bende Hüzün Şeker Nasıl Öyle' isimli kitabıyla yeniden okurlarıyla buluştu. Ceylan Yayınları'ndan çıkan kitapta Osman Erkan, okura 53 şiiri ile sesleniyor. Aydın olmanın sorumluluğu ile taraf olmanın mecburiyetine vurgu yapan Erkan'ın şiirlerinde kendi hesaplaşmalarının yanı sıra, barışa duyulan özlem, yoksulluğu yaratan nedenlere öfke, sevgi bulunurken, imgelerinde ise değiştirme çağrıları yankılanıyor. Osman Erkan ile yeni çıkan kitabının ardından söyleştik.

Hangi süreçlerden geçerek kitabınızı çıkarabildiniz? Serüvenini anlatabilir misiniz? Şiir kitabımın birikim süreci uzun sürdü. İlk kitabımı 1995 yılında kendi olanaklarımla çıkardım bundan sonra yazdığım şiirleri, aşağı yukarı iki sene bölüm bölüm yazdığım bekletmeye aldığım şiirlerle bugüne kadar geldi. Kendimce kayda değer bulduğum şiirler olduğunu düşünüyorum. Tabi ki okuyucunun, edebiyat çevrelerinin değerlendirmesi aslolandır. Bu kitapta çıkan şiirlerin tamamı gerek ulusal gerekse yerel edebiyat dergilerinde yayınlandı. Kitabın kabarık olması önemli değil. Hazırlık sürecinde yine kitabın oluşmasında Türkiye'de şiir kitapları fazla yayınlanmıyor. Yayınevlerinin şiir kitaplarına bakış açıları belki yüzde 100 ticari kaygılar taşıyor. Yatırım aracı olarak görülüyor ne yazık ki. Belki kendi açılarından haklı olabilirler ama bizim açımızdan hakikaten zor bir durum. Görüşmeler sonucunda kitabın basım durumunu yayınevi kendi üstlendi. 1000 adet basıldı. Birde her yayınevinden basılmasını istemiyordum. Kültür sanata ne derece samimi bakıp bakmadığını göz önüne alıyordum. Bunun için böyle bir yayınevi ile çıkarmam hoş oldu. Şiir severlerde kitabımı değerlendirecekler.

Osman Erkan şiirlerini anlatsanız, neler söylersiniz? Osman Erkan, şiirine yön veren toplumsallıktır. İnsan bir defa ne kadar bireysel tavır takınsa da, iç dünyasında böyle bir şeyi tercih etse de nihayetinde Osman Erkan toplumsal bir bireydir. Toplum dışında yaşaması mümkün değildir. Bu cihetle gittiğimizde Osman Erkan'ı şekillendiren bir toplumsal yapı var. İnsan ve doğa vezgeçilmezliği var. Bunun geçilmezliğinden dolayı gerek öznel, gerek nesnel yapı bireye ve Osman Erkan'a bir şekil veriyor. Eğer bugün insan bir şekil almışsa, çevresinin şekillendirmesiyle olmuştur. Bu kitap neyi söylüyor? Osman Erkan bir yerde kendini söylüyor. Bunu yaparken kendi içindeki kırılmaları, kendi içinde varsa bir kavgası, varsa kendine iletmesi gereken mesajlarının bir harmanını yaparak kendi duygu selinde, imgesel dünyasında bir üst dille kendini açığa vurmaya çalışıyor. Bu kitaptakiler dış dünya ile iç dünya arasında bir köprü olmak için kendine yazdığı şiirlerdir. Kendinden yansıyanların olup olmadığına da edebiyat tarihi ışık tutacak. İnsan doğduğu günden, belli bir dönemden sonra bir arayış içine girmek zorundadır. Bu arayışın bir kavgası, bu boşluğu doldurma yolu vardır. Bu kavga şairin bireysel, kendi kavgası değildir. Dayatılan bir kavgadır. Bu dayatmanın ne kadar acımasız olduğu ortada ve günümüzdeki bu dünyanın yaşanılır kılınmasını erteleyen bir gidişat var. Düzen baskıcı yöntemlerle bunu kendi çapında yapmaya çalışır. Osman Erkan da bakışıyla, değiştirme fikriyle şiirler yazıyor. Herkes gibi kendini ifade etmeye çalışıyor.

Şiir hakkında neler söylemek istersiniz? Şiir bir varoluş sürecidir. Şiir geçmişin ve geleceğin, üst bir dille estetiğin algılarını da göz önüne alıp daha güzel bir dünya yaratma çabasındadır. Bilinçaltını verili ortamın dışında o bilinçaltını daha devrimci yapıyla dönüşüme kılmakta fayda vardır. Toplumsal gerçekçiliğin dinamikleriyle alternatif bir düşünce, yapı oluşturulabilir. Şiir de böyle bir misyona sahiptir.

Kitaba ismini veren 'Bende Hüzün Şeker Nasıl Öyle' şiiri neyi ifade ediyor? Kendi yalnızlığımı ifade ediyor. Bu şiirle o yalnızlığımı yaratan zaman ve mekân kendi içindeki o tözün bendeki tahribatını, acımı, dış dünyanın kaosunu dile getirmek ve bunu yaşayan biri olarak ta sözcüklerle yansıtmaya çalışıyor. Bu şiirimin çıkış noktası herhalde acı olmalı. Şair yazarken, topluma bakış açısını, toplumdan aldığı tepkilerden gelerek kendi içinde bir yapı oluşturuyor. Oluşturduğu yapıda sözcüklerle olan kavgasını, tinsel yapıdaki gel gitlerini, içindeki o resmi çıkarıp sözle ifade edebilecek şekilde şiir oluşturuyor. Bunu yaparken sadece kendini anlatmaya çalışıyor. Bu şiir karşılığını bulmuşsa, okuyucularla buluşabiliyorsa beni mutlu edecektir.

ÖNCEKİ HABER

13 yıllık davada tahliye sevinci

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa