29 Aralık 2004 22:00

Dehşet 200 saniye sürdü

Asya depreminin yarattığı dev dalgalar, uydular tarafından görüntülendi. 9.0 büyüklüğündeki depremin 3 dakika 20 saniye boyunca sürdüğü açıklandı. Ölü sayısının 100 bini bulmasından korkuluyor.

Paylaş
Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen ve daha sonra oluşan tsunamide onbinlerce insanın ölümüne yol açan depremin, tam 3 dakika 20 saniye sürdüğü açıklandı. Marmara bölgesini vuran 17 Ağustos 1999 depremi, 45 saniye kadar sürmüştü. Sri Lanka'nın tatil beldesi Kolombo'da bulunan Kalutara yerleşiminin, depremden hemen sonra çekilen uydu fotoğrafları, felaketin boyutlarını gözler önüne serdi. Fransız deprembilimci Paul Papponnier, depremin okyanusa büyük bir kamçıyla vurmuş gibi bir etki yaptığını, dalgaların oluşumunu tetikleyen depremin 200 saniye kadar sürdüğünü söyledi.

70 bin insan öldü Bu arada, deprem ve ardından gelen dev dalgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bine yaklaştı. Kesinleşen ölü sayısı, 69 bin 783. Ölü sayıları ülkelere göre şöyle: Endonezya (32 bin 828), Sri Lanka (22 bin 493), Hindistan (12 bin 419), Tayland (1657), Doğu Afrika (133), Birmanya (90), Malezya (65), Maldivler (55), Somali (40), Bangladeş (2), Kenya (1).

Ölü sayısı daha da artacak Endonezya'da, askerler ve kurtarma görevlileri, depremin merkez üssü yakınlarında 3400 ceset buldu. Depremin merkez üssüne 150 kilometre mesafedeki Meulaboh kentinde binaların yüzde 80'inin enkaz olduğu ifade edildi. Sri Lanka'da ölü sayısının 30 bini bulabileceği belirtiliyor. Tayland'da 4100 kişi kayıp. İtalya Sivil Savunma Müdürü Guido Bertolaso, gazetelere yaptığı açıklamada, "Kurban sayısının önümüzdeki günlerde artması kuvvetle muhtemel. Korkarım ki, ölü sayısı 100 bini geçecek" dedi. İtalyan yetkili, 8000 kilometrelik kıyı şeridinin deprem ve tsunami nedeniyle alt üst olduğunu belirtti.

Bush'a suçlama Güney Asya'yı vuran deprem ve dalgaların ardından, tatilde bulunan ABD Başkanı George Bush, duyarsız davranmakla suçlandı. Önce 15 milyon dolarlık bağış yapacağını açıklayan ABD, yardımın azlığı konusunda gelen eleştirilerden sonra, yardım miktarını 35 milyona çıkardı. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, felaketten etkilenen ülkelere yapılacak yardımı 15 milyon dolar olarak açıklamıştı. Ancak BM'nin Acil Durum Yardım Koordinatörü Jan Egeland, ABD'yi cimrilikle suçladı. Powell bu suçlamaya yanıt vererek, "ABD cimri değildir" dedi. Bush'un, felaket sonrasında televizyonlara çıkıp açıklama yapmaması eleştirilere hedef oldu. Noel tatili için bulunduğu Teksas'taki çiftliğinden çıkmaması da dikkati çeken Bush, bunun yerine taziyelerini belirten bir Beyaz Saray açıklaması yayımlattı.

Bush bisiklete binmiş Bush'un çiftliğinde çalı temizlediği ve bisiklete bindiği öğrenildi. Gelen eleştirilerin ardından Bush geç saatlerde, bu doğal felaketi Ulusal Güvenlik Konseyi ile telekonferansta görüşeceğini belirten bir açıklama yaptı. Amerikan basınındaki yorumlarda, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in, tatilini yarıda bırakarak Güney Asya krizi nedeniyle Berlin'e dönmesi örnek gösteriliyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zaman, takvim ve yeni yıl

SONRAKİ HABER

Yukos'un patronu 'duygulara' seslendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...