29 Aralık 2004 03:00

Erdoğan'dan acı sürpriz!

Başbakan Erdoğan, asgari ücretliye acı sürpriz yaptı. Bir yıl boyunca geçerli olacak yeni ücret net 350 milyon lira olarak belirlendi.

Paylaş
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "asgari ücret sürprizi"nden patronların talepleri doğrultusunda bir rakam çıktı. Türk-İş'in şerh koyduğu ve oy çokluğu ile alınan kararla 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olacak yeni ücret net 350 milyon 153 bin 550, brüt 488 milyon 700 bin lira olarak belirlendi. Üstelik bu ücret bir yıl için geçerli olacak ve 2006 yılına kadar bir daha zam yapılmayacak. Yapılan zam yüzde 10 civarında gerçekleşirken, milyonlarca asgari ücretli yine açlık sınırının altında kaldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dün yaptığı son toplantının ardından Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, bir açıklama yaptı. Buna agöre 16 yaşından büyükler için belirlenen brüt asgari ücretten 68 milyon 418 bin lira SSK primi, 4 milyon 887 bin lira işsizlik sigortası fonu, 62 milyon 309 bin 250 lira gelir vergisi, 2 milyon 932 bin 200 lira damga vergisi olmak üzere 138 milyon 546 bin 450 lira kesinti uygulanacak. 16 yaşından küçük işçiler için net 297 milyon 920 bin 700 lira, kapıcılar için ise net 412 milyon 462 bin 800 liraoldu. Başbakan'ın "Sürpriz olacak" şeklindeki sözlerini hatırlatan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başesgioğlu, sürprizin ücretin bir yıllık açıklanmasının olabileceğini söyledi. Başesgioğlu, zammın az olmasını ülkedeki "ekenomik dengelere"bağladı.

Söz vermişti 21 Aralık 2004 tarihinde düzenlediği toplantıyla Türkiye'de en zenginlerin ödediği vergiden milyarlarca lirayı bulan indirimler yapacaklarını dile getiren Başbakan, "asgari ücretliler lehine de sürpriz" yapacaklarını söylemişti. Başbakan'ın açıklamasından sadece bir hafta sonra ise asgari ücrete 32 milyon liralık zam yapıldı. Oysa AKP iş başına geldiğinden bu yana, açlık sınırı 380 milyondan 513 milyon liraya, yoksulluk sınırı ise 1 milyar 115 milyondan 1 milyar 562 milyon liraya yükseldi.

TİSK'in dediği oldu Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantılarında işçi kesimi ücretin belirlenmesinde ailelerin dikkate alınmasını, en düşük memur maaşı seviyesinin çıkarılmasını ve asgari ücret üzerindeki vergi ve sigorta prim yüklerinin kaldırılmasını istiyordu. Patronları temsil eden TİSK ise işletmelere yük getirecek diyerek zammın 30-40 milyon lirayı geçmemesini istiyordu.

Kara sürpriz Yapılan zammın kayıpları telafi etmediğini belirten Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ise bu ücretin 4 kişilik bir ailenin geçimini sağlayamayacağını bildirdi. "Başbakan'ın kara sürprizi ortaya çıktı" diyen DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de geçim endeksini dikkate alınmadığını ifade etti. Asgari ücretin tüm çalışanlara yönelik bir sözleşme olduğunu ifade eden Çelebi, "Toplumla alay edilen bir ücret ortaya koyular. İktidar topluma sadakayı uygun görüyor" diye konuştu. TÜFE artışı yüzde 8 beklenirken artışın yüzde 10.3 yapıldığını söyleyen TİSK Yöneticisi Nihat Yüksel ise "Eksiği yok fazlası var" dedi. İnsan Hakları Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir ücret olması gerektiği belirtildi.


EMEKLİYİ İSYANA ZORLUYORLAR Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, yaptığı yazılı açıklamayla hükümetin 2005 yılının birinci altı ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yaptığı yüzde 6 zammın hüsrana uğrattığını bildirdi. AKP'nin de önceki hükümetler gibi IMF'nin direktiflerine harfiyen uyduğunu dile getiren Beysülen, ülkeyi yönetenlerin, emeklilerin açlık sınırının altında ücretlerle çocuk ve torunlarının yardımına muhtaç bir şekilde yaşamaya mahkum edilmesinden utanması gerektiğini vurguladı. Beysülen, emeklilere sendikalarına üye olmaya çağırdı. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, hükümetin SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile dul ve yetim aylıklarına yaptığı zammın emeklilerde soğuk duş etkisi yarattığını bildirdi. "Zamlara göre en düşük işçi emekli aylığı 400 milyon 797 bin liradan 425 milyon 623 bin liraya yükselecek. Bir başka ifadeyle, emekliye verilen zamla günde sofrasına üç ekmek daha alabilecek bir para bile verilmemiş oluyor" diyen Ergün, emekliyi, isyana zorlamaya kimsenin hakkı olmadığını söyledi. Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Çalışkan da, zammın ardından aylıklarının 20-30 milyon lira artacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Bu zam değil, sadaka. Bunu kabul edemiyoruz. Oy potansiyelimizle cevabımızı vereceğiz." Açıklanan zam oranlarının kendilerini mutlu etmediğini belirten Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hasan Çavuşculu ise zam oranının yeniden gözden geçirilmesini istedi.


Asgari ücret nedir? Asgari ücret işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücrettir. Bu yönüyle asgari ücret bir üretim faktörü olan emeğin bedeli olmasının ötesinde, insanın yaşaması, varlığını sürdürmesi için gerekli gelir kaynağıdır. Asgari ücret "besin içi harcama" ve "besin dışı harcama" olarak iki kısımdan oluşur. Bir işçinin dengeli beslenmesini sağlayacak 3500 kalorilik gıda harcaması "besin içi harcama" olarak esas alınır ve tüm ücretin yüzde 36.4'ünü oluşturduğu kabul edilir. Kalanı ise konut, sağlık, giyecek, ulaşım gibi "besin dışı harcamalar"dır.


DİĞER ÜLKELERDE ASGARİ ÜCRET Belçika'da 1233 Euro, İngiltere'de 1125 Euro, Fransa'da 1215 Euro, Hollanda'da 1264 Euro, İrlanda'da 1213 Euro, İspanya'da 460 Euro, Lüksemburg'da 1402 Euro, Malta'da 542 Eurdo, Portekiz'de 365 Euro, Slovenya'da 442 Euro, Yunanistan'da 504 Euro. (1 Euro: 1.839.000 TL)

ÖNCEKİ HABER

Çelik hakkında önerge

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te 4 kameramanın işten çıkarıldığını duyurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa