29 Aralık 2004 03:00

Hepatit salgını korkutuyor

Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Atabağ beldesinde kanalizyon sularının şebeke sularına karışması sonucu, yaklaşık 500 kişi Tifo ve Hepatit B salgınına yakalandı.

Paylaş
Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Atabağ beldesinde Tifo ve Hepatit-B salgını yaşanıyor. 3 bin 500 kişinin yaşadığı beldede 500 kişinin salgın hastalıklara maruz kaldığı bildirilirken; 90 kişinin hastanelerde kontrol altına alındığı ifade edildi. Sağlık İl Müdürlüğü, hastalığın yayılmasını önlemek için bölgede çalışma başlattı. 10 aydır doktoru olmayan beldede salgının kanalizasyon sularının şebeke sularına karışması sonucu başladığı belirtiliyor. Siirt 50. Yıl Sosyal Sigortlar Hastanesi Başhekimi Ahmet Karataş, bazı hastalarda Tifo ve Hepatit B virüsü tespit ettiklerini ifade etti. Karataş, "Hastalığın yiyecek veya işme sularına kanalizasyon sularının karışmasından kaynaklanmış olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü virüs tespit ettiğimiz hastaların hepsi de, aynı şartlarda toplu halde yaşayan insanlar. Hastalarmızda Brusella, Tifo ve Tifo'ya bağlı hepatit hastallıkları bulunuyor" dedi.

'Önlemler alındı' Siirt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da, önlem olarak belediyeye ait 300 tonluk su deposunun klorlandığını ve vatandaşlara kireç kaymağı dağıtılarak suları nasıl dezenfekte etmeleri gerektiğininin öğretildiği kaydedildi. Açıklamada salgına yakalanan vatandaşlarının tedavisinin büyük ölçüde tamamlandığı savunuldu. Tespit edilen eksikliklerin giderileceğini belirten Siirt Valisi Murat Yıldırım ise halkın daha iyi sağlık koşullarında yaşaması için belediyeye sürekli talimat vereceğini söyledi. Konuyu titizlikle takip edeceğini ifade eden Yıldırım, Atabağ beldesi Sağlık Ocağı'na doktor ataması yapılarak bir ambulans tesis edileceğini bildirdi.

10 aydır doktor yok SES Siirt Şube Başkanı Sedat Ertekin, sağlık koşullarının kötü olmasından dolayı hastalığın yayıldığını söyledi. 10 aydır beldede doktor bulunmadığını ve gelen sözleşmeli doktorun daha birinci ayını doldurmadan ayrıldığını ifade eden Ertekin, "Bölgede sağlık hizmeti yok. İlçe merkezleri dışında köylerde doktor yok" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Hayalin hayali de pahalı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa