29 Aralık 2004 03:00

Bakanın kuşkulu ölümü

Ukrayna Ulaştırma Bakanı Heorhiy Kirpa, başkent Kiev yakınlarındaki evinde ölü bulundu. Kirpa'nın intihar ettiği öne sürülürken, bir hükümet kaynağı bakanın kurşun yarasıyla öldüğünü açıkladı.

Paylaş
Ukrayna Ulaştırma Bakanı Heorhiy Kirpa, başkent Kiev yakınlarındaki evinde ölü bulundu. Kirpa'nın intihar ettiği öne sürülürken, bir hükümet kaynağı bakanın kurşun yarasıyla öldüğünü açıkladı. Yerel medyada çıkan haberlerde, Kirpa'nın intihar ettiği iddiası yer bulurken, yetkililer bu bilgiyi henüz doğrulamadı. Ukrayna haber ajansı da, cesedin yanında bir silah bulunduğunu duyurdu. Bir hükümet kaynağı, olay yerinde polislerin araştırmasının sürdüğünü, Kirpa'nın kurşun yarasıyla öldüğünü açıkladı. Hükümet kaynağı, Kirpa'nın intihar mı ettiği yoksa cinayete mi kurban gittiği konusunun açık olmadığını söyledi. Devlet başkanlığı seçimlerinde Başbakan Viktor Yanukoviç'i destekleyen Bakan Kirpa'ya, geçen ayki seçimlerde Yanukoviç destekçilerine tren tahsis ettiği yönünde suçlamalar yöneltilmiş, ancak iddialar Yüksek Mahkeme tarafından geçerli görülmemişti.

Yanukoviç kabul etmedi Bu arada, önceki gün tekrarlanan devlet başkanlığı seçimi ikinci turunun sonuçlarını, bu kez Başbakan Viktor Yanukoviç kabul etmedi. Yanukoviç, Yüksek Mahkeme'ye giderek seçim sonuçlarına itiraz edeceğini söyledi ve "Böyle bir bozgunu tanımıyorum. Anayasa ve insan hakları ihlal edildi. İnsanlar öldü" diye konuştu. Seçim kampanyasını yürüten ekibinin 5 bin civarında şikâyet aldığını anlatan Yanukoviç, 8 seçmenin sandık başında öldüğü bilgileri geldiğini ve bu olaydan endişelendiğini belirtti. Katılımın yüzde 77 olduğu seçimde, Amerikancı lider Viktor Yuşçenko'nun oyların yüzde 52'sini, Yanukoviç'in yüzde 44'ünü kazandığı açıklanmıştı. Seçimlerden istediği sonucu alan ABD yönetimi, memnuniyetini bildiren bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Colin Powell, seçimi "Ukrayna'da demokrasi için tarihi bir an" olarak nitelendirdi. Seçimlerin, usulsüzlük gerekçesiyle iptal edilen bir önceki seçimden çok daha adil olduğunu öne süren Powell, "Özgür bir seçim istiyorduk ve bu, dün gerçekleşti gibi görünüyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Salgın hastalık tehdidi

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa