27 Aralık 2004 22:00

Komisyona duyurulur!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni ücreti belirlemek için bugün toplanacak. Türk-İş'in yaptığı araştırmaya gjöre 4 kişilik aile için yoksulluk sınırı 1 milyar 562 milyon liraya çıkarken, Emeğin Partisi üyeleri de Çalışma Bakanlığı'na yürüyerek asgari ücretin insanca yaşanacak seviyeye çıkarılmasını istedi.

Paylaş
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ücreti belirlemek için bugün toplanacak. Komisyon toplantısı öncesi yaptığı araştırmayı açıklamayan Türk-İş, Aralık 2004'te açlık sınırının 513 milyon 931 bin liraya, yoksulluk sınırının ise 1 milyar 562 milyon 101 bin liraya yükseldiğini bildirdi. Türk-İş'in araştırmasına göre, açlık sınırı olarak adlandırılan 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu gıda harcaması tutarı, Aralık 2004'te bir önceki aya göre yüzde 3.5 oranında artarak, 496 milyon 472 bin liradan, 513 milyon 931 bin liraya yükseldi. Aylık zorunlu gıda harcaması tutarının yanı sıra; ulaşım, giyim, kira, elektrik, su, sağlık ve eğitim gibi harcamalardan oluşan yoksulluk sınırı ise aynı dönemde 1 milyar 509 milyon 33 bin liradan, 1 milyar 562 milyon 101 bin liraya çıktı. Araştırmada, 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu gıda harcaması tutarında son 12 ayda yüzde 11.7 artış meydana geldiği belirtildi.

Başoğlu'ndan çağrı Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, asgari ücretin, 4 kişilik ailenin geçimini sağlaması gerektiğini bildirdi. Başoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) teklif ettiği 442 milyonun kabul edilmesi halinde asgari ücretin yoksulluk sınırının 4 kat altında kalacağını belirtti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in "Programın dışında bir artış yapılamaz. Kimse bir sürpriz beklemesin" şeklindeki sözlerini eleştiren Başoğlu, "Son sözü söylemek yetkisine sahip olan Başbakan'ın açıklamasına sahip kalacağını ve asgari ücrette yeterli artışın sağlanmasını gerçekleştireceğine inanıyorum" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gül, İsrail'e gidecek

SONRAKİ HABER

EMEP'liler bakanlığa yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa