27 Aralık 2004 22:00

Kıraç'ta alçak gerilim hattı!

Kıraç'ta yerden sadece 1 metre yüksekten geçen "yüksek gerilim hattı"na kapılan 16 yaşındaki Bayram Muyan ölümden döndü. Muyan'ın, ayak bileklerindeki damarlarda oluşan tahribat nedeniyle sakat kalma tehlikesi bulunuyor.

Paylaş
İnsana "bu kadar da olmaz" dedirten olaylar zinciri, Kıraç'ta oturan Bayram Muyan'ın geçtiğimiz hafta işinden ayrıldıktan sonra 3 arkadaşıyla birlikte Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikalara yeni bir iş başvurusunda bulunmak üzere yola çıkmasıyla başladı. 3 arkadaş, fabrikalara daha çabuk ulaşabilmek için herkesin kullandığı kestirme yolu tercih edince bir felaketle karşı karşıya kaldı. Sözde "yüksek gerilim hattı" olan ancak tellerin yerden sadece 1 metre yüksekten geçtiği bölgede zeminin çamurlu olmasından dolayı ayağı kayınca ani bir refleksle elektrik tellerinden tutan 16 yaşındaki Bayram Muyan ölümden döndü. "Yüksek gerilim hattının yerden sadece 1 metre yükseklikte olacağı ve bu hatta elektrik verileceği aklıma gelmezdi" diyen Muyan'ın sırt, kol ve ayaklarında ciddi yanıklar oluştu. Ayağındaki yanığın derin olması nedeniyle ameliyat geçiren Muyan, ayak bileklerindeki damarlarda ciddi hasarlar oluştuğunu, sakat kalıp kalmayacağının belli olmadığını söyledi.

Dava açacak Baba Ali Muyan, sorumluluğun BEDAŞ'a ait olduğunu söyleyerek, mahkemeye başvuracaklarını bildirdi. Sanayi Bölgesi'ne gidenlerin sıklıkla kullandığı yolun yanıbaşındaki gerilim hattının bu kadar alçaktan geçirilmesine tepki gösteren Muyan, "Bu elektrik telleri nasıl yere bu kadar yakın olur? Daha önce de koyunlar tele kapılıp ölmüşler. Muhtarımız BEDAŞ'a iki defa gitmiş ama bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. Benim oğlum şans eseri kurtuldu, ancak ölebilirdi de, bunun hesabını kim verecek" diye konuştu. Oğlunun tedavisi 10 milyar lira harcadığını belirten baba Muyan, "Elimizdeki avucumuzdaki parayı oğlumun tedavisi için harcadım" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Amerikan jipi kamu malı mı?

SONRAKİ HABER

"Ne olur, serbest bırakın"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...