Asya'da ölü sayısı 30 bine yakın

Güneydoğu Asya ülkelerini vuran büyük deprem ve tsunamiler, ağır can kaybı yarattı. 10'a yakın ülkede 25 binden fazla insan öldü, onbinlerce yaralı var. Dalgalar, Afrika ülkesi Somali'de dahi can aldı.

Hint Okyanusu boyunca birçok ülkeyi etkileyen şiddetli depremler ve dev dalgalar, çok büyük can kaybına yol açtı. Son 40 yılın en büyük depreminin neden olduğu tsunamiler (dev dalga) sonucu, 25 binden fazla kişi öldü. Önceki sabah meydana gelen Richter ölçeğine göre 9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü, Endonezya'nın Sumatra adasının batı sahili açıklarında, denizin 40 kilometre altındaydı. Depremin şiddeti, Singapur ve Tayland'ın kuzeyindeki kentlerde bile hissedildi. Depremin ardından oluşan dev dalgalar Endonezya, Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve Malezya başta olmak üzere 10'a yakın ülkeyi vurdu.

Artçı şoklar 1 milyon kişi evsiz kalırken, depremde bin kilometrelik fayın kırıldığı açıklandı. Ana depremin ardından, büyüklükleri 5,8 ila 7,3 arasında değişen birçok sarsıntı meydana geldi. Son büyük deprem dün sabah, Hindistan'ın Andaman ve Nicobar adalarında meydana geldi. Depremin büyüklüğü, Richter ölçeğine göre 6,0 oldu. Boyları, 6-10 metre arasında değişen tsunamilerden en çok etkilenen ülkeler, Sri Lanka ve Hindistan oldu. Tayland ve Maldiv Adaları'nda ise, tatil beldeleri sular altında kaldı.

En çok kayıp Sri Lanka'da Depremin merkez üssü olan Sumatra Adası'nın bağlı olduğu Endonezya'da, şu ana dek tespit edilebilen ölü sayısı 5000. Yaklaşık 6600 kişinin öldüğü bildirilen Hindistan'da da, dev deprem dalgalarının sürüklediği balıkçı tekneleri kıyıdan onlarca metre içerilere sürüklendi. Hint basını, Andaman ve Nikobar adalarında 3 bin kişinin öldüğünü duyurdu. Tayland'da 1157 ölü kayıtlara geçti; 7200 kişi yaralı. Deprem dalgaları kıyıya ulaştığı sırada güneydeki tatil köylerinde denize giren veya güneşlenen çok sayıda turist kayboldu. Sri Lanka'nın güneyindeki turistik kentlere ağır hasar veren dalgalar sonucu 12 bin 500 kişi yaşamını yitirirdi, bir milyon kişi de evsiz kaldı. Ölenlerin en az 72'sinin turist olduğu kaydedildi. Malezya'da ölenlerin sayısının 52'ye yükseldiği, Birmanya'da da 30 kişinin tsunami nedeniyle can verdiği bildirildi. Maldiv Adaları'nın başkentinde tsunami sonrası büyük hasar meydana gelirken, 43 kişi öldü. Bangladeş'de de yerel yetkililer, bir geminin batması sonucu 2 kişinin öldüğünü bildirdiler. Depremin etkilediği bölgelerin genellikle turistik sahil kentleri olması, Batılı devletleri ve İsrail'i harekete geçirdi. Ölenler arasında çok sayıda Batılı turist olduğu sanılıyor. Tayland'da 30 Belçikalı kayıp. Ölenler veya kayıplar arasında Türk vatandaşları bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

Dalgalar Afrika'ya ulaştı Tsunami dalgaları, okyanus boyunca ilerleyerek Doğu Afrika kıyılarına kadar ulaştı. Somali'de suların yükselmesi nedeniyle 9 kişi öldü, 100 balıkçı kayboldu. Ülkenin bazı bölgelerinde okyanus suyu kıyıdan 3 kilometre içeriye kadar girdi. Kenya'da da bir kişi öldü. Bu arada, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde önceki gün meydana gelen depremde bir kişi öldü. 5.0 büyüklüğündeki depremin, Endonezya depremiyle ilgisi olabileceği açıklandı. Filipinler'de de dün 4.7 ve 5.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

www.evrensel.net