26 Aralık 2004 22:00

Asgari ücretli soyuluyor

1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret yarın belli olacak. Zammın 30-40 milyon lirayı geçmeyeceği belirtiliyor. Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, asgari ücretlilerin dolaylı ve dolaysız vergilerle soyulduğunu bildirdi.

Paylaş
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, yarın gerçekleştireceği toplantıda 1 Ocak 2005'ten itibaren uygulanacak asgari ücreti açıklaması bekleniyor. Yeni asgari ücretin 31 Aralık 2004 tarihine kadar tespit edilmesi gerekiyor. Komisyonun önceki toplantısında Devlet İstatistik Enstitüsü, asgari ücretin aylık net 422 milyon 59 bin 64 liraya yükseltilmesi yönünde görüş bildirirken, Türk-İş ise en düşük memur maaşı olan 509 milyon liranın altında rakama "evet" demeyeceğini belirtti. Her fırsatta işletmelere ve ekonomiye gelecek "yükten" söz eden TİSK ise, sadece çalışan işçinin dikkatte alınmasını, asgari ücretin toplusözleşme yapılan ile yapılmayan işyerleri için farklı olmasını istiyor. Asgari ücret halen 16 yaşından büyük işçiler için brüt 444 milyon 150 bin, net 318 milyon 233 bin 475 lira; 16 yaşından küçük işçiler için ise brüt 378 milyon, net 270 milyon 837 bin lira olarak uygulanıyor. Aileleriyle birlikte 10 milyonu aşkın kişiyi ilgilendiren asgari ücretin yeni rakamının 350 milyon lirayı aşması beklenmiyor.

Utanç verici Komisyona Türk-İş adına katılan Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Türkel, açlık sınırının 496 milyon, yoksulluk sınırının ise 1 milyar 509 milyon liraya yükseldiği bir dönemde 318 milyon lira asgari ücret rakamının "utanç verici" olduğunu söyledi. Asgari ücretin, en düşük ücret anlamına geldiğini hatırlatan Türkel, Maliye Bakanlığı'ndan gönderilen, 1 Ocak 2005'den itibaren en düşük memur maaşının 509 milyon lira olacağına ilişkin yazıya dikkat çekti. Asgari ücretin bu rakama yükseltilmesinin, ancak vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılmasının gerektiğini söyleyen Türkel, "İşçinin eline geçen 318 milyon lira, asgari ücretin brütü 540 milyon lira. Aradaki, 222 milyon lira işçinin cebine girmeden devlet tarafından alınıyor. Sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilerek devlet katkıda bulunmalı" dedi.

'Resmen soyuluyoruz' Asgari ücretlinin doğrudan kesilen vergisi dışında, yaptığı harcamalarla da dolaylı vergi verdiğini ifade eden Türkel, yüzde 34'ler oranında doğrudan, yüzde 70'ler civarında da dolaylı vergi verildiğini ifade etti. Türkel, "Resmen soyuluyoruz. Artık buna 'dur' demek gerekiyor" diye konuştu. "Asgari ücrette bir sürpriz yapabiliriz" sözleriyle Başbakan'ın komisyonu vesayet altına soktuğunu ve hakaret ettiğini kaydeden Türkel şöyle konuştu: "Komisyon gerekli araştırmaları yaparak asgari ücreti belirler. 'Biz müdahil değiliz, ama üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız' demeliydi." İşveren kesimi ile asgari ücretin vergi dışı bırakılması, sigorta primlerinin azaltılması konusunda hemfikir olduklarını, hükümete düşen görevin ise gereğini yapmak olduğunu dile getiren Türkel, yüzde 30'luk bir artışın bile işe yaramayacağını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

SDP: "Çözüm halkların özgücünde"

SONRAKİ HABER

Torbalı'da sürgün protestosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...