'Koreliler gibi çalışın,
    yoksa işsiz kalırsınız'

İsveç'e gelerek Saab Fabrikası yöneticileriyle görüşen General Motors (GM) İnformasyon Şefi Tom Kowaleski, işçilerden Koreliler gibi çalışmalarını isteyerek, aksi takdirde işsiz kalacakları tehdidini savurdu.

İsveç'e gelerek Saab Fabrikası yöneticileriyle görüşen General Motors (GM) İnformasyon Şefi Tom Kowaleski, işçilerden Koreliler gibi çalışmalarını isteyerek, aksi takdirde işsiz kalacakları tehdidini savurdu. Kowaleski, daha önce de Avrupa ülkelerindeki GM fabrikalarında çalışan işçileri fabrikalarını kapatma tehdidiyle karşı karşıya getirmişti. Bu politikayı izlemeye devam eden Kowaleski, Rüsselheim ve Trollhettan'daki fabrikalardan hangisinin kapatılacağına mart ayı başlarında karar vereceğini belirtti. Kowaleski, Avrupa'daki GM fabrikalarında çalışan işçilere daha fazla fedakârlık yapma çağrısı yaparak şunları söyledi. "Avrupa'daki fabrikalarda işi korumak fedakârlık yapmayı gerektiriyor. Güney Kore'yi ziyaret ettim. Orada işçiler haftanın yedi günü çalışıyorlar ve sizi temin ederim ki işlerinizi elinizden almak istiyorlar." GM yöneticilerinin bir süredir işçilere yönelik sürdürdükleri tehditler de meyvalarını vermeye başladı. Alman IG Metall ile İsveç Metall sendikası yöneticileri eylül ayında Stockholm'da ekim ayında Kopenhang'da aldıkları GM'nin işçileri karşı karşıya getirme oyununa gelmeme kararını unuttular. İsveç sendikaları Trollhettan'daki fabrikalarda gece vardiyasına geçilmesini, üretim ve çalışma saatlerinin esnekleştirilmesini kabul etti. IG Metall yöneticileri ise Rüsselheim'daki fabrikanın kapatılmaması karşılığında işçi ücretlerinin düşürülmesini kabul edebileceklerini söylüyorlar.

Zorunlu izin Trollhettan'da 5 bin 500 işçinin çalıştığı Saab fabrikalarında üretim 20 Aralık tarihinden itibaren üç hafta süreyle durduruldu. İşçiler 10 Ocak gününe kadar izinli sayılacaklar. Üç gün dışında işçilerin izinli sayıldıkları günler için sendika ile SAAB yöneticileri esnek üretim çalışma süresi olarak adlandırılan bir anlaşma imzalandı. 3 gün için ise işçiler ya senelik izinlerinden fedakârlık yapmak ya da ücretsiz izin almak zorunda kalacaklar. İzin almayı reddeden SAAB işçileri ise üretim olmamasına rağmen fabrikaya gelerek 8 saat işyerinde bulunmak zorundalar. İşçilerin zorunlu izne ayrılmalarının nedeni ise aşırı üretim bunalımı. GM'un baskısı sonucu SAAB fabrikalarındaki üretim temposu artırıldı. Alıcı bulamayan arabalar depoları doldurdu.

www.evrensel.net