27 Aralık 2004 03:00

Asya depremle sarsıldı

Son 40 yılın en büyük depremi, Güney Asya ülkelerini vurdu. Merkez üssü Endonezya açıkları olan 8.9 büyüklüğündeki deprem, kıta çapında binlerce can aldı.

Paylaş
Geçtiğimiz hafta Antarktika'da meydana gelen 8.3 büyüklüğündeki depremin ardından, bu kez Güney Asya deprem dalgasıyla sarsıldı. Endonezya'da dün meydana gelen deprem, 1600 kilometre boyunca Asya kıtasının güney sahillerini etkiledi ve Hindistan'dan Malezya'ya dek birçok ülkede hissedildi. Endonezya açıklarındaki depremin büyüklüğü, Richter ölçeğine göre 8.9 olarak açıklandı. Bu, son 40 yıldır dünyada meydana gelen en büyük deprem. 1900 yılından bu yana ise, görülen en büyük 5. deprem.

Bütün kıta etkilendi Deprem sonrasında yaşanan büyük artçı şoklar ve tsunami dalgaları; Endonezya, Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve Malezya'da ağır can kaybına yol açtı. Singapur gibi diğer bölge ülkeleri de depremi hissetti. Endonezya'daki depremden dakikalar sonra, Bangladeş'in güneydoğusunda 7.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Bu ülkelerde toplam ölü sayısı 4000' e yaklaştı. Yerel saatle 06.59'da meydana gelen ilk ve en büyük sarsıntının merkez üssünün, Kuzey Sumatra açıkları olduğu ve yerin 40 kilometre altında gerçekleştiği belirtildi. Bu şiddetli sarsıntıdan sonra büyüklükleri 5,8 ile 7,3 arasında değişen, depremler oldu. 8,9 büyüklüğündeki depreminin ardından oluşan dev dalgaların yarattığı sel, bölge ülkelerinde büyük can kaybı yarattı. Endonezya kıyılarını etkileyen dalgaların yüksekliği 10 metreye ulaştı.

Acı bilanço Sri Lanka'da ölü sayısının 2134'e ulaştığı, Endonezya'da 700, Hindistan'da 1000, Tayland'da 120 kişinin can verdiği açıklandı. Bu ülkelerde onbinlerce kişi de yaralandı. Hindistan'da 400 kadar balıkçı kayboldu. Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada toplam ölü sayısı 4000'e yaklaşmıştı ve can kaybının daha da artması bekleniyordu. Dalgaların, Sri Lanka'daki turistik Trikon-Male kentine ağır hasar verdiği belirtildi. Malezya yarımadasının kuzeybatısında da tsunaminin yolaçtığı dalgalara kapılan ve aralarında turistlerin de bulunduğu onlarca kişi yaşamını yitirdi. Maldiv Adaları'nın başkentinde tsunami sonrası büyük hasar meydana geldi ve başkentin üçte ikisi sular altında kaldı. Deprembilimci Julie Martinez, 1964'den beri dünyada bundan daha şiddetli bir depremin olmadığını belirterek, Andaman fay hattının yaklaşık 1000 kilometrelik bölümünün kırıldığını söyledi. Martinez, "Bu uzunlukta bir fay hattında kırılma olması sıradışı" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Anketten yoksulluk çıktı

SONRAKİ HABER

ABD'nin Türkiye'ye S-400 için iki hafta süre tanıdığı iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa