26 Aralık 2004 03:00

Anketten yoksulluk çıktı

Küçükçekmece, İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri. Yeryüzündeki ilk yerleşim bölgesi olarak bilinen Yarımburgaz Mağaralarının bu ilçede bulunması önemini arttırıyor. 300 bin yıl önce insanlar yerleşmek için seçmişler burayı. Ne var ki bugün, seçme şansı tanınmadan yerleşmek zorunda kalanlar yaşamakta güçlük çekiyor.

Paylaş
Küçükçekmece, İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri. Yeryüzündeki ilk yerleşim bölgesi olarak bilinen Yarımburgaz Mağaralarının bu ilçede bulunması önemini arttırıyor. 300 bin yıl önce insanlar yerleşmek için seçmişler burayı. Ne var ki bugün, seçme şansı tanınmadan yerleşmek zorunda kalanlar yaşamakta güçlük çekiyor. Olimpiyat stadının yapılması ile 'gecekondudan ve kaçak yapılaşmadan temizlenmesi' gerektiği hatırlanan Küçükçekmece'de, ilk önce en yoksul mahalle olan Ayazma Mahallesi yıkılacak. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Uluslararası Kentsel Dönüşüm Sempozyumu Küçükçekmece Atelye Çalışması kapsamında özel bir şirkete kısa ve uzun vadede dönüştürülmesi düşünülen 4 mahalle hakkında anket yaptırıldı: Kanarya, Ayazma, Cennet ve Altınşehir mahallelerinden Ayazma ve Altınşehir ilk 'dönüştürülecekler' arasında yer alıyor. Çünkü Olimpiyat stadının hemen iki yanındalar ve stadın rantından en çok faydalanması istenen Olimpiyat evleri gibi projelerin yerini işgal ediyor, görüntüsünü bozuyor. Sempozyum kitapçığında şöyle söz ediliyor bu durumdan: "İnşaatı yaklaşık 5 yıl önce başlamış olan Olimpiyat köyü ve çevresi mevcut profili alana gelecek olan bu fonksiyonla örtüşmediği gibi, yapı güvenliği, kentsel kalite, sağlıklı fiziksel ve sosyal çevre gibi pek çok önemli ve temel konuda da sorunlu olan bir alandır." Bu mahallelerde yaşayan halkın nerelere yerleşitirleceği ise henüz belli değil.

Çöküntü bölgesi: Ayazma Anket sonuçları bu bölgelerde yaşayan halkın yaşam koşullarını ortaya koyuyor. Hazine arazisi üzerine kurulmuş yapıların yer aldığı Ayazma Mahallesi tek katlı konutlardan oluşuyor. Herhangi bir sosyal ve teknik altyapı donatısı yok. Raporda 'çöküntü bölgesi' olarak tanımlanmış. 'Kürt' demekten kaçınan açıklamalarda şöyle deniyor "Ötekiler" olarak sayılabilecek bir nüfus profiline sahip olan bu bölge kentin varoşlarında kentle bütünleşememiş İstanbul Metropoliten alanı içinde gelecekte en prestijli olabilecek bir alt bölgede son derece ilkel yaşam koşullarında kentle, daha doğrusu yaşama tutunmaya çalışan bir alt bölge." Buradaki halkın yıkımla birlikte Halkalı'da Gümrük Bölgesine yerleştirileceği iddia ediliyor. Ayazma nüfusunun yüzde 38'ini 0-14 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Bölgede oturanların yüzde 48'i Doğu Anadolu, yüzde 37'si ise Marmara Bölge'si doğumlu. Ailelerin yüzde 22.6'sını 4 kişilik aile oluşturuken, yüzde 17 ise 6 kişilik ailelerden oluşuyor. İki ailenin beraber yaşadığı ev oranı yüzde 8. 3 ailenin yaşadığı ev oranı yüzde 7., mahalle halkının yüzde 7'si ise nüfus cüzdanına sahip değil. Halkın yüzde 81'i çalışmak için İstanbul'a geldiğini söylüyor. İşsizlik oranı yüzde 12. Bütün ailelerin yüzde13'ünde hiç çalışan yok. Çalışanların yüzde 23'ü özel sektörde işçi olarak çalışıyor. Halkın yüzde 63'ünün hiçbir sosyal güvencesi yok. Aile reislerinin yalnızca yüzde 28'i SSK'lı. Çalışanların yüzde 67'si ise Bağcılar'da çalışıyor.

Altınşehir Ayazma'dan daha büyük olsa da aynı sosyal koşullarda yaşıyor Altınşehir. 11 binden fazla nüfusun yüzde 40'ı, 0-14 yaş arası çocuklar ve yüzde 32'si 24-44 yaş arası insanlardan oluşan genç insanlar. Mahallede iki ailenin beraber yaşadığı ev oranı yüzde 5 iken 3 ailenin yaşadığı aile oranı yüzde 2. Altınşehir'de de ailelerin yüzde 89'u çalışmak için göç etmiş. En büyük sorunlarından birini altyapı yetersizliği oluşturuyor. Mahalle halkının yüzde 71'i İstanbul'u hiç görmemiş. Altınşehirliler de işçi. Nüfusunun yüzde 85'i ücretli çalışan. Yüzde 17'si özel sektörde. İşsizlik oranı ise değişmiyor, yüzde 12.

Cennet'te yaşam zor 48 bin nüfusu ile Küçükçekmece'nin en merkezi mahallelerinden biri Cennet Mahallesi. Ancak yaşam burada da kolay değil. Evlerin kat sayıları daha fazla olsa da yaşam koşullarında değişiklik az. Örneğin aynı evde iki ailenin yaşadığı hane oranı yüzde 4. Ancak işsizlik yüzde 8. Bunun yanında hiç çalışanın olmadığı aile sayısı oranı ise yüzde 22. Bir kişinin çalıştığı aile oranı ise yüzde 55. İlçe merkezinde sayılmasına rağmen istanbul'u görmeyenlerin oranı ise değişmiyor: yüzde 77. Nüfusun yüzde yüzde 21. 9'u özel sektör işçisi. Cennet mahallesinin yüzde 10'unu ise emekliler oluşturuyor. Buradada sosyal güvencesi olmayanlar çok fazla: Nüfusun yüzde 31'i.

Kanarya Yaklaşık 72 bin Küçükçekmece sakinini barındıran Kanarya Mahallesi Küçükçekmece'nin merkezi. Ancak burada da aynı evde iki aile yaşayanların oranı yüzde 6 iken 9 ve 10 kişinin aynı evde yaşadıkları hane oranı da yaklaşık yüzde 5. Kanarya mahallesi sakinlerini de İstanbul'a göç ettiren nedenler aynı: Çalışmak. Yine de işsizlerin oranı yüzde 9. Hiç çalışan üyesi olmayan ailelerin oranı ise yüzde 19. Mahalle halkının yüzde 66'sı İstanbul'u görmemiş.

ÖNCEKİ HABER

Hizmetliler eşitlik talep etti

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: YSK'nin oylar çalındı yazacak hali yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa