25 Aralık 2004 22:00

Sesimizi duyan var mı?

Ucuza yapılan seslendirmeyle iyi filmlerin kalitesinden çok şey kaybettiği ülkemizde, seslendirme sanatçıları çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

Paylaş
Ucuza yapılan seslendirmeyle iyi filmlerin kalitesinden çok şey kaybettiği ülkemizde, seslendirme sanatçıları çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Özel kanalların ucuza yabancı filmleri seslendirdiği böylece durumun gittikçe kötüleştiğini belirten Ses-Bir(Seslendirme Sanatçıları Meslek Birliği) 1 Ocak 2005'ten geçerli olmak üzere, seslendirme sanatçılarının yeni ücretlerle çalışacağını belirtti. Geçtiğimiz ay bir şirketin çalışma koşullarını protesto ederek işbırakan seslendirme sanatçıları, yaptıkları boykotla şirketi geri adım atmaya mecbur etmişti. Şimdi de kendilerine insan gibi davranılmasını isteyen seslendirme sanatçıları, taşeron firmaların ve özel kanalların, seslendirmenin sokaktan geçen herkesin yapacağı bir iş olmadığını anlamasını istiyorlar. Öyleki ülkemizde seslendirme eğitimi almış, bu işi profosyonel olarak yapan 350-400 dolayında insan var. 1 Ocak'tan itibaren istedikleri ücretlerin verilmemesi halinde tüm üyeleriyle birlikte, bütün firmalarda işi boykot edeceklerini belirten Ses-Bir İstanbul Şube Başkanı Ali Gül, durumun düzelmesini istediklerini söyledi. Seslendirme sanatçılarının üç beş milyona seslendirme yaparak geçinmeye çaşlıştığı gerçeğini Ses-Bir daha önce pek çok kez dile getirmişti. Geçen hafta da konuyla ilgili bir toplantı yapan Ses-Bir üyeleri, kültürel yozlaşma ortamında seslendirmenin giderek ayağa düştüğünü belirttilmişti. "Seslendirme bugün ayağa düştü. Filmler seslendiriliyor, aaa bakıyoruz çok kötü! Neden? Çünkü sokaktan topluyorlar seslendirme yapacak adamı" diyerek konuya tepkisini göseteren Ali Gül, konuyla ilgisi olmayan insanların mühendislerin, avukatların bu işle uğraştığını, haliyle kalitenin ve ücretlerin düşürüldüğünü sözlerine ekledi. 15 milyona başrol oynandığını belirten Ali Gül sanatçıların emeğine saygı gösterilmesini istedi. Gül, "Berberler odasına üye olmayan nasıl berberlik yapamazsa, Ses-Bir'e üye olamayan da seslendirme yapamayacak" dedi.

Ücretler yükselecek Yaptıklarının özel bir iş olduğunu belirten seslendirme sanatçıları, kötü yapılan seslendirmelerle dilin de yozlaştırıldığını, bozulduğunu söylüyor. Seslendirmenin daha yeni yeni bir meslek olarak algılandığını belirten seslendirme sanatçısı Halil Doğan ise "Çok sömürüldük şimdi artık üstümüzdeki ceketimizden başka kaybedecek bir şeyimizin olmadığını anladık. 2005 seslendirme sektöründe milat olacak" dedi. 4 yıldır zam almadıklarını belirten Doğan, bu durumu değiştireceklerini söyledi. Ercan Demirel ise Ses-Bir'in yalnızca ekonomik bir birliktelik olduğunu belirterek, ocaktan ayından itibaren sendika çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. Demirel, "Biz çapulcu değiliz, bir emek veriyoruz, bunun karşılığında saygı görmek ve iyi koşullarda çalışmak istiyoruz" dedi. Seslendirme sanatçıları ocaktan ayından sonra TRT ücret listesinin uygulanmasını talep ediyor, aksi durumda bütün Ses-Bir üyeleri iş bırakacak. TRT listesinde en küçük rol için ücret 20, başroller için de 150 milyon lira.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tutuklamalar protesto edildi

SONRAKİ HABER

Toplu İğne artık hazır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...