26 Aralık 2004 03:00

DTH Diyarbakır'dan başladı

Paylaş
Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır'da ilk defa halkla bir araya geldi. Demirok Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıya yaklaşık bin kişi katıldı. DEP eski milletvekili Orhan Doğan, DTH'nin taslağını halka sunarken, söz alan çok sayıda kişi harekete yönelik görüş ve önerilerini sundular.Avukat Aysel Tuğluk, Feridun Yazar ve Hatip Dicle'nin Divan Başkanlığı'nı yaptığı toplantıya katılan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEP eski milletvekilleri Layla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak ve Orhan Doğan, DEHAP eski Genel Başkanı Mehmet Abbasoğlu, Özgür Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, Ahmet Türk, Cabbar Leygara, Doğan Erbaş birlikte oturarak "birlik" mesajı verdi. Halkın ilgisinin büyük olduğu toplantıda, kısa bir konuşma yapan Feridun Yazar'ın ardından, DTH'nin koordinasyon kurulu tarafından hazırlanan taslak okundu. Orhan Doğan'ın okuduğu taslakta, başta Kürt sorunun demokratik bir temelde çözümü olmak üzere ülkedeki tüm sorunların demokratik siyaset ilkelerini esas alan bir yaklaşım üzerinde çözme hedefi taşıdığına dikkat çekildi. Doğan, DTH'nin halka dayalı bir siyaset anlayışı üzerinde yapılandığını ifade ederek, bu süreci halkın görüş ve önerilerini alarak tamamlamak istediklerini dile getirdi. TaleplerDoğan, Kürt sorunun çözümü için şu talepleri dile getirdi;
 • " Kürt sorunun çözümsüzlüğü nedeniyle yaşanan çatışmalı sürecin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmalı.
 • Zorla göç etmek zorunda kalan köylülerin köye geri dönüşleri sağlanmalı.
 • Koruculuk ve devlet içinde yuvalanmış gayri meşru çeteler dağıtılmalı.
 • Kürtlerin özgür yurttaş olarak kabul edilmesi için gerekli yasal ve anayasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi.
 • Kürt kimliği yasal ve anayasal güvenceye kavuşturularak, Kürtlerin cumhuriyetin asli vatandaşları olarak görülmesi.
 • Dil ve kültür hakları yasal güvence altına alınmalı, radyo, TV ve gazate gibi bütün yayın alanları üzerinde kısıtlanmalar kaldırılmalı.
 • Temel eğitimde Kürtçe'nin seçimlik dil olması, orta öğretimde de Kürt kültürü, dili ve edebiyatının öğretilmesi, yüksek öğretimde ise, yüksek okulların kurulması için gereken düzenlemeler yapılmalı.
 • Kürtler tüm demokratik süreçlerde iradelerini siyasete yansıtmalı."
 • ÖNCEKİ HABER

  Ramazan Er'e suç duyurusu

  SONRAKİ HABER

  Kılıçdaroğlu: kürtçe için yasal düzenleme yapılmalı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa