26 Aralık 2004 03:00

2005'e sağlıksız giriş

Fransa, 2005'e sağlık alanında yapılacak kısıtlamalarla giriyor. 'Ev doktoru' dayatılırken, sağlık harcamalarında katkı payı artırılıyor.

Paylaş
Fransa'da halk 2005 yılına sağlık alanında yapılan kısıtlamalar eşliğinde giriyor. Böylece, özellikle dar gelirli işçi ve emekçileri 'sağlık'sız bir yıl bekliyor. Yeni düzenlemeye göre hastaların istediği zaman doktora veya hastaneye gitmesi mümkün olmayacak. Hastalık masraflarının tam olarak ödenmesi için özel bir yol izlenmesi gerekiyor. Buna göre, önce ev doktoruna, sonra uzman doktora gidilecek. Hastalar ayrıca istedikleri ilaçları da alamayacaklar. Sigortaların kabul etmediği ilaçlar için ise hastalar daha fazla katkı payı ödemek zorunda kalacaklar.

Adım adım özelleştirme Hastaları bekleyen değişiklikler, özetle şöyle:
 • Önce ev doktoru: Uzman bir doktora gitmeden önce, adı zorunlu olarak sosyal sigorta kurumuna bildirilecek bir ev doktoru seçilecek ve hasta, bu doktorun kendisini uzmana sevk etmesini bekleyecek.
 • Kronik hastalar: Ev doktorları ve sosyal sigortanın danışman doktorları, yüksek sağlık otoritesinin tavsiyelerine uygun bir tedavi sözleşmesi üzerinde anlaşmaya varacaklar. Bu anlaşma, hastanın göreceği tedaviyi ve yaptıracağı analizlerin listesini de kapsayacak. Hastalar bu anlaşmayı doktora götürmek zorunda. Bu anlaşmada yer alan tedavi ve analizlerin maliyeti karşılanacak.
 • Kontroller artırılacak: Hastalıktan dolayı raporlu durumlarda kontroller artırılacak. Raporun uzatılmasına sadece ev doktoru veya ilk raporu veren doktor karar verebilecek. Rapor üç ayı geçerse aile doktoru ile ilişki içinde olan sigorta doktoru, işyerinin bağlı olduğu iş doktoruyla görüşüp hastanın uygun bir işe başlamasını, işyerinde böyle bir iş yoksa bu koşulları yaratacak bir formasyona gidilmesini zorunlu kılabilecek.
 • Sağlık dosyası: Doktorlar, kendi doktorluk kartları ve hastanın sigorta kartı vasıtasıyla hastalara ait özel sağlık dosyasına internet üzerinden ulaşabilecekler. Her doktora gidişte, doktor hastanın bütün hastalıklarını, gördüğü tedavileri ve yaptırdığı analizleri görebilecek ve buna göre tedavi edebilecek. Yaptığı tedaviyi de buraya ekleyecek. Böylece herhangi bir tedavi veya hastaneden memnun olmayıp başka bir yere gitme veya bir analizi tekrar yaptırma olanağı ortadan kalkacak.
 • Her muayene için 1 Euro fazla ödeme: 1 Ocak 2005'den itibaren doktor, hastane, klinik, analiz vb. her türlü sağlık işlemleri için 1 Euro fazla ödeme yapılacak. Bu bir aile için her yıl yaklaşık 50 Euro fazladan sağlık harcaması anlamına geliyor. Bu miktar kademeli olarak artırılacak.
 • Çalışanlardan daha çok kesinti: Halen net aylık gelirin yüzde 95'ine göre yapılan sağlık kesintileri, önümüzdeki yıldan itibaren net aylık gelirin yüzde 97'sine göre hesaplanarak kesilecek. Bu da ödenecek verginin yüzde 2 artması anlamına geliyor.
 • Hastane masrafları: Halen günlük tarifeye göre ödenen 13 Euro, 2005'te 14 Euro'ya, 2006'da 15 Euro'ya, 2007'de 16'ya çıkacak. Hastanelerde günlük tarife 1983'te 3.05 Euro ile başlamıştı. Bugüne dek, enflasyondan çok daha hızlı bir şekilde, yüzde 312 arttı.
 • Emekliler: Emeklilerden kesilen ve yüzde 6.2 olan genel sosyal katkı payı yüzde 6.6'ya çıkartılacak. Mülkiyet vergi yüzdesi 0,7 artırılacak. Şans oyunlarından kesilen vergi yüzde 2'ye çıkarılacak.

 • ÖNCEKİ HABER

  Kürtler kendi referandumlarını yapacak

  SONRAKİ HABER

  Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa