25 Aralık 2004 03:00

Bu bir soygundur!

KESK üyeleri, bütçeyi protesto ederek, hükümetin emekçinin üç kuruşuna göz diktiğini söylediler. İkramiyelerinin hisse senedi olarak ödenmesi planını ise "Bu bir soygundur" diye değerlendirdiler.

Paylaş
KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Turan, hükümetin, emekli ikramiyelerini devlet iç borçlanma senedi veya özelleştirme kapsamındaki kuruluşların hisse senedi olarak ödemeyi planladığını belirterek, "Bu yasal bir soygundur" dedi. KESK'in çağrısı ile öğle saatlerinde Sakarya Caddesi'nde toplanan kamu emekçileri, TBMM'de görüşülmekte olan 2005 yılı Bütçesi'ni protesto ederek, hükümete kırmızı kart gösterdiler. Eylemde Altındağ Belediyesi'nde yaşanan sürgün ve baskılar da kınandı. Dönem Sözcüsü Ahmet Turan, emekli ikramiyelerinin senetle ödenmesi girişimlerini hatırlatarak, "Bu kazanılmış haklara, yılların alın terine el koyma operasyonudur" dedi. Kaynak yaratma iddiasıyla emekçilerin üç kuruşuna göz koyan AKP Hükümeti'nin gerçek yüzünün, 2005 yılı bütçesinde bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Turan, şöyle devam etti: "Bütçenin yüzde 36'sı faize gidiyor, rantiyenin kasasını dolduruyor. Son 8 yılda iç borçlar dolar bazında beş katına, dış borçlar ise iki katına yakın arttı. Eğitim, sağlık başta olmak üzere kamu harcamalarında kısıntılar devam ediyor. Eğitim ve sağlığa ayrılan payın toplamı yüzde 15'i bile bulmuyor. Kamu çalışanları yüzde 5-6'lık artışla yine sefalete mahkum edilmek isteniyor." KESK MYK üyesi İhsan Avcı da AKP'nin yoksulluk bütçesi dayatmalarına karşı 28 Aralık'ta alanlarda olacaklarını duyurdu. KESK Adana Şubeler Platformu üyeleri de sosyal güvenliği yok edecek düzenlemelere karşı çıktı. Emekli Sandığı önünde bir araya gelen kamu emekçileri, "AKP'nin imamı kaça sattın vatanı", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Parasız eğitim parasız sağlık" sloganlarını attılar. Dönem Sözcüsü Gafar Güzağaç, "reform" adı altında emeklilik hakkının gasp edilmek istendiğini belirterek, "Yasa ile memurlar, emeklilik ikramiyeleri borsaya açılarak spekülatörlerin eline düşürülmek, bir taraftan da özelleştirmeye tarf edilmek isteniyor" diye konuştu.

Yeniden düzenlensin Antalya'da da SSK İl Müdürlüğü önünde yapılan eylemle bütçe protesto edildi. KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan BES Şube Başkanı Mustafa Ayar, ekonominin önceliklerinin çalışanlar lehine yeniden düzenlenmesini, IMF ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesini, özelleştirmelere son verilmesini, askeri harcamaların azaltılarak denetim altına alınmasını, buna karşılık eğitim ve sağlığa ayrılan payın artırılmasını istedi.

ÖNCEKİ HABER

BAK'tan işgale karşı kampanya

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, Buldan ve Temelli dahil 25 vekilin fezlekesi Mecliste

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa