24 Aralık 2004 22:00

Patronlara rapor verdi

TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, AB sürecini değerlendirdi. "Dostlarım" diye seslendiği patronlara oldukça samimi bir konuşma yapan Erdoğan, ayrıntılı bir AB raporu da sundu.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ile yaptıkları pazarlıktan Kıbrıs'ta atacakları adıma kadar bir dizi konuda TÜSİAD üyesi büyük patronlara rapor sundu. Patronlar ise hükümetten beklediklerini ve Meclis'in 2005 yılında gündemine almasını istedikleri konuları Erdoğan'a ilettiler. Ayrıca müzakere görüşmelerinde kendilerinden temsilcilerin de bulunmasını istediler. TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, AB sürecini değerlendirdi. "Dostlarım" diye seslendiği patronlara oldukça samimi bir konuşma yapan Erdoğan, ayrıntılı bir AB raporu da sundu. Özellikle Kısbrıs konusuna değinen Erdoğan şunları söyledi: "Hükümet olarak Kıbrıs'ın müzakeresini AB Komisyonu'yla yaparız. Bundan sonra kararımızı veririz, ama bu kararı 'Kıbrıs'ı mağlup ettik' amacıyla değil, bir hakkı almak veya teslim etmek anlayışıyla veririz. 'Ben bundan almalıyım' mantığıyla yaklaşım uzlaşma değil, 'ben' mantığıdır. Bunun adı uzlaşma olmaz" diye konuştu.

"AB'yi feda etmeyiz" Son dönemde bazı kesimlerin Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki sürtüşmeler için zemin hazırlığı içinde olduğunu savunan Erdoğan, AB sürecini buna kurban etmeyeceklerini vurguladı. Brüksel'de yapılan pazarlıkların ayrıntılarını da anlatan Erdoğan, Brüksel'den ayrıldıkları gün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a da "önümüzde barış yapacağımız işler var, bunu konuşmalıyız" dediğini belirtti. Annan Planı'nın gündemde olmadığı düşüncesinde olanları da eleştiren Erdoğan, planı bu haliyle de kabul ettiklerini ama her iki tarafın uzlaşması halinde değişiklikleri de kabul edeceklerini söyledi.

Teşvik müjdesi Erdoğan konuşmasında patronlara yeni teşvik müjdesi de vermeyi ihmal etmedi. Yeni Teşvik Yasası'nda teşvik uygulanacak illerin sayısının 50 civarında olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu çerçevede 'vergiden muafiyet, enerjide yüzde 50 indirim ve SSK primlerinde indirimler' bulunduğunu belirtti. Erdoğan, patronlarla gurur duyduğunu da ifade ederek şunları söyledi: "İşadamlarımızın yatırım yapmalarını istiyoruz. Bunu birinci derecede Türk işadamlarından istiyoruz. Eğer bunu sizler başlatırsanız, inanıyoruz ki doğrudan yabancı sermaye sizlerle birlikte gidebilir. Bu açık net ortada. Gittiğimiz ülkelerde sizleri gördükçe, yatırımlarınızı gördükçe sizlerle iftihar ediyoruz. Ama istiyoruz ki eve lazım olan malum, komşuya nokta nokta. Öncelikle evin ihtiyacı...Sizlerden özel bir destek istiyoruz. İşsizlik noktasında ciddi bir açığın kapanmasının temelini atalım."

ÖNCEKİ HABER

Uçan Süpürge ödülleri açıklandı

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa