23 Aralık 2004 22:00

'Sınırlarımızı TSK korur'

Belçika Başbakanı Werhofstadt'ın, "Türkiye'nin ordusu AB'nin sınırlarını korur" sözleri, Belçika'nın en yüksek trajlı gazetesinde manşet oldu.

Paylaş
Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye yaklaşımını, üyelik konusunda en fazla desteği veren ülkelerin başında gelen Belçika'nın Başbakanı Guy Verhofstadt şu sözlerle özetledi: "Türk Silahlı Kuvvetleri, AB'nin sınırlarını koruyacak güçtedir." Bu açıklama, ünlü spekülatör George Soros'un, "Türkiye'nin en önemli ihraç malı ordudur" sözlerini hatırlattı. Belçika Başbakanı Verhofstadt, Belçika'nın yüksek tirajlı "Le Soir" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ye ilişkin soruları yanıtladı. Gazete, "Türkiye, Avrupa'ya güç kazandıracak" başlığıyla manşetinden verdiği bu demece tam sayfa ayırdı. Belçika Başbakan'ının demeci, AB'nin genişleme politikası konusunda önemli ipuçları verdi. "Belçika neden açık bir şekilde Türkiye'nin dostu olarak ortaya çıktı" sorusunu yanıtlayan Verhofstadt, Avrupa kavramının demokrasi, laiklik, eşitlik, insan hakları gibi değerleri temel aldığını belirterek, "Eğer Türkiye gibi bir ülke AB üyesi olmak istiyorsa, onu Müslüman sayısına göre değil, bu değerleri benimseme iradesine göre yargılamak gerekir. AB'nin öncelikli kriteri din değildir" dedi. Verhofstadt, "Belçika, Türkiye ile müzakerelerin başlatılmasını neden bu kadar şiddetle savundu" sorusunu ise, "Çünkü Türkiye'yi savunmaktan korkmadık" diye yanıtladı ve şöyle devam etti: "Türkiye'yi savunmamızın jeostratejik nedenleri de var. Eğer Türkiye Avrupa ailesine demirlenirse, bu devlet, büyük bir Müslüman toplumla, bizim değerlerimiz temelinde gelişecek. Ülkemize gelen yabancı göçmenlerden de değerlerimizi kabul etmelerini ve yaşamalarını istemiyor muyuz? Eğer bir devlet bu değerleri kabul ediyorsa, katılımını neden reddedelim?" İlkeler değişti mi? "Eskiden Belçika insan haklarına öncelik verirdi. Şimdi ilke mi değiştirdi" sorusuna muhatap olan Başbakan Verhofstadt, bunun söz konusu olmadığını, AB Komisyonu'nun, Türkiye'nin siyasi kriterleri yeterince karşıladığını bizzat açıkladığını, insan haklarını koruyan kurumların Türkiye'den yana tavır aldığını, Türkiye'de binlerce tutuklunun serbest bırakıldığını, ancak her şeyin mükemmel olmadığını anlattı. Helmut Kohl ve Valery Giscard d'Estaing gibi isimlerin muhalefetlerinin hatırlatılması üzerine, "Onlar (Türkiye'nin katılımıyla) AB'nin siyasi gücünün zayıflayacağını söylüyorlar. Ben tamamen aksini düşünüyorum" diyen Verhofstadt, "Türkiye'nin boyutları ve jeostratejik ağırlığı sayesinde AB'nin küresel gücü artacak" diye konuştu.

TSK garantisi "Yarın, AB toprak bütünlüğü için Türkiye'nin İran, Irak sınırlarını korumak durumunda mı kalacağız" sorusunu da yanıtlayan Verhofstadt, "Hiç merak etmeyin. Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırları tek başına koruyacak yetenektedir. Oraya asker göndermemiz söz konusu olmayacak. Türkiye, uzun zamandır NATO üyesidir" dedi. Türkiye'nin AB'ye katılımının önemini kamuoyuna anlatmak gerektiğini, bunun için 10 yıl vakit olduğunu belirten Verhofstadt, "Örneğin, Türkiye'nin AB'ye demirlenmesinin bir nedeninin de, insanların korktukları köktendincilikle mücadele olduğunu anlatmak lazım. Değerlerimizi kabul eden bir Müslüman toplumu geliştirmek için bunun yapıldığını anlatmak lazım" ifadesini kullandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Macera eksik, ama tartışmaya açık...

SONRAKİ HABER

Rum yönetimi takvimi reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa