23 Aralık 2004 22:00

Referandum talebi

Iraklı Kürtler, bağımsızlık isteyip istemediklerine ilişkin referandum yapılması talebini BM'ye iletti. 1.7 milyon imzalı dilekçe, BM temsilciliğine teslim edildi.

Paylaş
Bağımsız bir Kürt devleti kurulmasıyla ilgili referandum yapılması talebiyle, 1.7 milyon Kürdün imzaladığı dilekçe, BM yetkililerine verildi. Bildiride, "Uluslararası koruma altındaki Kürtler Kuzey Irak'ta 13 yıldır fiili olarak bağımsızlar ve Arapların egemenliğindeki bir Irak'ın kontrolü altında olmak istemiyorlar" denildi. Iraklı Kürtlerin etnik ve kültürel olarak Araplardan ayrı olduğu vurgulanırken, "son 80 yıldır Irak Arap devletinin baskısına, esaretine ve soykırımına maruz kaldığı" dile getirildi.

Seçim sonrası olabilir İmzaları BM'ye temsil eden grup üyelerinden ikisinin Kuzey Irak'tan olduğu, 5'inin ABD ya da Avrupa'da yaşadığı ve kendilerini "tarafsız" olarak nitelendirdikleri belirtildi. Grup üyelerinden Washington Kürt Enstitüsü Başkanı Necmaldin Kerim, dilekçeyi Bağdat hükümetine de verdiklerini söyledi. Grup üyeleri, referandum konusundaki kararın muhtemelen 30 Ocak'ta yapılacak seçimler sonrasına kadar bekleyeceğini belirttiler. Ancak bazı kaynaklar, BM yetkililerine dayanarak yaptıkları haberde, BM'nin Irak'la ilgili işlere bakan departmanına böyle bir dilekçenin ulaşmadığını iddia ettiler. Aynı yetkililer, dilekçenin BM çatısı altında faaliyet gösteren başka bir ihtisas organına verilmiş olabileceğini ifade etti.

Kerkük'te gösteri Bu arada, Kerkük kentinde 6 Kürdün öldürülmesini protesto eden yaklaşık 1500 kadar Kürt gösteri yaptı. Kerkük sokaklarında "teröristler ve Baas partisi yanlıları" aleyhinde sloganlar atan göstericiler, Irak polisi ve işgal güçlerinden saldırıların faillerinin yakalanmasını istediler.

ÖNCEKİ HABER

Gitmek, bilerek ya da bilmeyerek...

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu ilk toplantısını yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa