22 Aralık 2004 22:00

Çalışanlar 'sürpriz'den tedirgin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrette süpriz yapacağını söyledi. Kötü bir sürprizle karşılaşmaktan tedirgin olan asgari ücretliler ise insanca yaşanacak bir ücret istiyor.

Paylaş
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın asgari ücretle ilgili çalışmalara yönelik "Sürprizlerimiz olabilir" sözleri, Adana'da asgari ücretli çalışanları tedirgin etti. Asgari ücretin artık hayal kurmalarına bile izin vermediğini söyleyen çalışanlar, devletin sürekli zenginlerin yanında olmasına tepki gösterdiler. Sürpriz 422 milyon lira mı? 1 Ocak 2005'ten itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere önceki gün toplanan Tespit Komisyonu toplantısında, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün aylık net 422 milyon 59 bin 64 lira önerisine karşı işçi temsilcileri en düşük memur maaşı isteklerini tekrarladı. Ancak toplantıdan yine sonuç çıkmadı. Başbakan Erdoğan ise "Sürprizlerimiz olabilir" açıklamasında bulundu. Emekçiler ise "sürpriz yerine yaşamlarını idame ettirebilecek bir ücretin belirlenmesini" istiyor.

'Hayallerle yaşıyoruz' Asgari ücretin üstünde aldığını söyleyen Hasan Yaraş, insanların en azından çalıştıklarının hakkını alabilmesi gerektiğini belirterek, "Evlensem nasıl geçineceğimi bilemiyorum. O yüzden hiç plan kuramıyorum. İşverenler sürekli kendilerini düşünüyor. Burası Türkiye" dedi. Bir ayakkabı dükkanında asgari ücretin altında ve sigortasız çalıştığını belirten 27 yaşındaki Ahmet Haksever ise tedirgin olduğunu dile getirdi. Haksever, "Asgari ücretlinin bu koşullarda yaşaması mucize. Ancak kuru ekmek yerlerse yetişir. Başbakan sürpriz yapacağını söylüyor ama biz artık hayallerle yaşıyoruz" diye konuştu.

'En az 600 milyon olmalı' İsmail Aslan ise "Benim 4 çocuğum var. İkisi çalışıyor. Yine de yaşamaya yetmiyor. Çocuklarıma bir gelecek sağlayamıyorum. Hükümetten umutluyuz ama sürpriz inşallah istediğimiz gibi olur. Biz zaten hakkımız olanı istiyoruz" diyerek, işçilerin halinin "içler acısı" olduğunu ifade etti. Mehmet Şahin adlı 37 yaşındaki çiftçi ise devletin hep zenginin yanında olduğunu söyledi. İnsanların, 300 milyon lira ile nasıl ev geçindirdiklerini aklının almadığını dile getiren Şahin'e göre asgari ücret en az 600 milyon liraya çıkarılmalı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zirve kararlarına destek

SONRAKİ HABER

'Sadece aç kalmamak için
   gece gündüz çalışıyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa