22 Aralık 2004 22:00

Adada pazarlık başlıyor

Türkiye, Avrupa Birliği'nin şart koştuğu Kıbrıs sorununun çözümü için vakit kaybetmeden harekete geçti. Erdoğan kısa bir süre sonra bu konuda adımların gündeme geleceğini belirtti. BM Genel Sekreteri Kofi Annan da iki tarafla görüşmeler için hazırlık yapıyor. Ancak Rum kesimi Annan Planı'nda bazı değişiklikler talep ediyor.

Paylaş
Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı 3 Ekim tarihine kadar, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki girişimlerin hız kazanması beklenirken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, kendi adıyla anılan plan çerçevesindeki görüşmeleri yeniden başlatmaya istekli olduğu öğrenildi. BM kaynakları, bunun için Türk ve Rum taraflarının Annan Planı'nı zemin alarak masaya oturmaya hazır olduklarını Genel Sekreter'e iletmesi gerektiğini bildirdiler. Bu bağlamda Annan'ın siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Kieran Prendergast'ın adaya gidip iki tarafta da zemin yoklayabileceği öğrenildi. Türkiye, 3 Ekim'e kadar Ankara Anlaşması'nı Kıbrıs Cumhuriyeti'ni içine alacak biçimde genişletmeyi kabul ettiği için, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlamasını destekliyor ve o tarihe kadar soruna bir çözüm bulunmasını hedefliyor. Annan Planı'nın adada 24 Nisan'da yapılan referandumda Rum tarafınca reddedilmesinin ardından gündemden kalktığını bildiren Türk yetkililer, ancak Kıbrıs Türk tarafının plana büyük çoğunlukla "evet" dediğini, bu nedenle planın yeniden müzakereye açılması halinde, kendilerinden fazla ödün beklenmemesi gerektiğini belirttiler. BM'de Kıbrıs işlerine bakan bir yetkili de, Annan Planı'nın çözüm için tek zemin olmayı sürdürdüğünü ve tarafların bu zemin üzerinde masaya geri dönmelerinin beklendiğini bildirdi. Ancak bunun için taraflardan, özellikle de 24 Nisan'daki referandumda Annan Planı'nı reddeden Rum tarafından somut adım atılmasının istendiği vurgulandı.

Rum yönetimi değişiklik istiyor Rum diplomatik kaynakları, planın bu haliyle yeniden referanduma sunulamayacağını ve Rum tarafının kaygılarını gideren değişiklikler yapılmasını isteyeceklerini bildirdiler. Bunlar arasında adadaki Türk askerinin sayısı, mülkiyet ve Türkiye'den Kıbrıs'a yerleşen kişiler konusu da yer alıyor. BM yetkilileri ise, Annan planında iki tarafın da önerilerini dikkate alan bazı ayarlamalar yapılabileceğini belirttiler; ancak planın özellikle Türk tarafında kabul edilmesi nedeniyle, özünde kapsamlı bir değişiklik yapılmasının zor olduğunu vurguladılar.

KKTC'de seçim 20 Şubat'ta Türk ve Rum taraflarının görüşme masasına dönme niyetini bir mektupla Annan'a iletebilecekleri ve Kıbrıs Türk tarafında 20 Şubat'ta yapılacak genel seçimleri de dikkate alarak, müzakerelere en geç bahar aylarında başlanabileceği öğrenildi. Genel Sekreter Annan, haziran ayında Güvenlik Konseyi'ne sunduğu son raporunda, "Rum tarafının, referandumda kullandığı oyun sonuçları konusunda yeniden düşünmesini" istemişti. Annan, "Rumlar, Kıbrıs sorununu, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon temelinde çözmeye hâlâ isteklilerse, o zaman bunu sadece sözcüklerle değil, eylemlerle de ortaya koymalıdır" demişti. Genel Sekreter, ayrıca Güvenlik Konseyi'ni, Türk tarafı üzerindeki gereksiz kısıtlamaların kaldırılması için uluslararası camiaya önderlik yapmaya çağırmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için Konsey'in bu rapora yanıt vermesini istediklerini bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Luxemburg'un 'Sermaye Birikimi'

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa