22 Aralık 2004 03:00

AB, Kıbrıs için bastırıyor

Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanı olan Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kıbrıs'ta taraflara, görüşmelere yeniden başlamaları çağrısı yaptı.

Paylaş
Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanı olan Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kıbrıs'ta taraflara, görüşmelere yeniden başlamaları çağrısı yaptı. Jan Peter Balkenende, taraflardan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın arabuluculuğunda, görüşmelere yeniden başlamalarını istedi. Jan Peter Balkenende, zirvede 25 üyeli birliğin, Türkiye'yle 'tarihi bir yakınlaşma' sürecine girdiğini söyledi. Balkenende, 'Türkiye'de gözlemlediğimiz olumlu gelişmelerden çok etkilendim. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu gelişmeleri sürdürmek istediğinden eminim' dedi. Ancak Balkenende bu noktada Türkiye'nin, Avrupa Birliği'yle Gümrük Birliği Anlaşmas'ını, Kıbrıs dahil Birliğin 10 yeni üyesiyle de genişletmesi gerektiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği zirvesi sırasında Brüksel'de bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatma gibi bir niyetinin olmadığını söylemişti. Ancak Annan, Kıbrıs'ta tarafların devreye girmesi halinde arabuluculuğa hazır olduğunu da açıklamıştı. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da dün Kıbrıs sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler'in Annan Planı temelindeki bir girişimini destekleyeceklerini açıklamıştı.
'ÖNCE KRİTERLER BELİRLENSİN' KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Görüşme masasına oturma iddiasında olmadığını, ancak kim oturacaksa otursun önce kriterlerin belirlenmesi gerektiğini" söyledi. Rumlarla, ayrı temele, ayrı egemenliğe dayanmayan bir ortaklık kurmaya zorlandıklarını savunan Denktaş, "Bu seferki daha çapraşık bir mekanizma, bir de AB karmaşası içerisinde. Bunu hiçbir şekilde Rum çalıştırmaz, 'olmadı, AB normlarına uymuyor' diyerek bunu da yırtar artar. O zaman ne olursunuz? Göç başlar, başka bir şey olmaz. Dolayısıyla Rum'u bilerek ve Kıbrıs meselesinin ne olduğunu bilerek masaya kim oturacaksa otursun" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye AB'nin enerji istasyonu olacak

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te 4 kameramanın işten çıkarıldığını duyurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa