21 Aralık 2004 03:00

'Yüzde 5 işçilerin hayatını değiştirmez'

"Bronşit hastasıyım. Bazen öksürükten sabaha kadar uyuyamıyorum. Tedavi olamıyorum, çünkü sigortam yok. Tozlu ortamda bulunmamam gerekirken kimyasalın içinde çalışıyorum. 40 yaşındayım, ölene kadar da çalışmak zorundayım" diyor, Mürvet Kaya.

Paylaş
"Bronşit hastasıyım. Bazen öksürükten sabaha kadar uyuyamıyorum. Tedavi olamıyorum, çünkü sigortam yok. Tozlu ortamda bulunmamam gerekirken kimyasalın içinde çalışıyorum. 40 yaşındayım, ölene kadar da çalışmak zorundayım" diyor, Mürvet Kaya. 1994 yılından bugüne kadar birçok işyerinde sigortasız ve asgari ücretle çalışan Kaya, şu anda kızıyla birlikte Bağcılar'da kurulu bir ayakkabı fabrikasında çalışıyor. "En ucuzu 50 milyon liradan satılan ayakkabılardan günde 600 ile 1000 tanesi elimden geçiyor. Bana verdikleri ücret ise sadece 318 milyon lira" diyor. Aldığı 318 milyonu en fazla iki gün gördüğünü söyleyen Mürvet Kaya, ev kirasına 200 milyon lira veriyor. Faturalar da eklenince elinde para kalmıyor.

Daha fazla düğün olduğu için Eşi davulcu olan Kaya'nın 13 ve 17 yaşlarında iki kızı var; Emel ve Elif. Kızlarından Emel 8. sınıf öğrencisi, Elif ise kendisi gibi işçi. Daha önce bir tekstil atölyesinde "ortacı" olan Elif, bir yıl önce annesinin çalıştığı ayakkabı fabrikasında işe başlamış. Emel de geçtiğimiz yaz ihtiyaçlarını karşılamak için 2.5 ay ayakkabı fabrikasında çalışmış. Kaya ailesi, 1992'de Sinop'tan İstanbul'a gelmiş. Daha fazla düğün olduğu için İstanbul'a geldiklerini, bugüne kadar ailecek çalışarak kazandıklarıyla "birikim" bir yana karınlarını ancak doyurabildiklerini anlatıyor Mürvet Kaya. Hükümetin asgari ücrete yüzde 5 zam yapma düşüncesini değerlendiren Elif, bu rakamın işçilerin hayatında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söylüyor. Elif, asgari ücretin 500 milyon lira olmasını istiyor. Üç ay önce tekstil fabrikasında çalışan bir işçiyle nişanlanan Elif, "Ayda 500 milyon alırsan ne yaparsın?" sorumuza şöyle yanıt veriyor: "200 milyon kira, 100 milyon faturalar, bana kalır 200 milyon lira." Elif, kendisine ayıracağı parayla çeyiz hazırlamayı planlıyor.

ÖNCEKİ HABER

İnsanca yaşam talebi

SONRAKİ HABER

Elazığ’da köpeklerin saldırısına uğrayan kadın hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa