20 Aralık 2004 03:00

Oyun yasağına tepkiler artıyor

Aydın Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun oynadığı "Bir Ceza Avukatının Anıları" adlı oyunun lise ve dengi okullarda oynanmasının Aydın Valiliği tarafından yasaklanmasının yankıları sürüyor.

Paylaş
Aydın Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun oynadığı "Bir Ceza Avukatının Anıları" adlı oyunun lise ve dengi okullarda oynanmasının Aydın Valiliği tarafından yasaklanmasının yankıları sürüyor. ABŞT genel sanat yönetmeni Haluk Işık "Bizim amacımız, halkı ve özellikle gençliği tiyatro ile tanıştırmak, oyunlarımızda onlarla buluşmaktır. Bu amaçla, milli eğitim camiası ve gençlerle buluşmamıza yardımcı olmaları için, zorunluluğumuz olmadığı halde Mili Eğitim Müdürlüğü'ne başvurduk. Onlar durumdan vazife çıkarıp olayı izin istemeye dönüştürmüşler. Hâlâ bir oyundan çekinmek, korkmak, hele hele bu oyun Türkiye hukuk sisteminin en önemli kişiliklerinden Faruk Erem'e aitken… Bizi hayal kırıklığına uğrattılar" dedi. Ortada bir sorun olduğunu, ama bu sorunun ABŞT'nin değil öğrenci kitlesi adına karar verenlerin olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti: "Çözmek onların sorunu ve biz özür bekliyoruz. Hayat doğru bildiği yerden akar, kimse değiştiremez." Halen her salı ve perşembe günleri saat 20.00'de oynadığımız "Bir Ceza Avukatının Anıları" ve her çarşamba ve pazar saat 14.00'te "Şarkıcı" adlı çocuk oyununu sahnelemeyi sürdürdüklerini anlatan Haluk Işık, yeni oyun hazırlıkları ile ilgili de bilgi verdi. Gogol'un Palto adlı oyununu hazırladıklarını ve çağdaş bir yorumla sahneye koyacaklarını söyleyen Haluk Işık, oyunun dekor ve giysi tasarımının Aslıhan Özen'e, Dramaturjisinin Burak Dinçer'e ait olduğunu ekledi. Oyunun kısaca, "küçük bir insanın küçük bir isteğinin karşılanmasının bile; küreselleştirilmeye çalışılan dünyanın vahşiliğine ve acımasızlığına, o insanın ölümüyle ödemesi gereken bir bedele dönüşmesini" anlattığını dile getiren Haluk Işık, "Halkımızı, özellikle gençlerimizi her şeye inat oyunlarımıza bekliyoruz" dedi.

Tiyatro okuldur Yasaklamaya tepki gösteren Aydın Belediye Meclisi üyesi ve Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı Yalçın Dinçer de, kararı üzültüyle karşıladığını aktardı. Dinçer, "Tiyatro her şeyden önce bir okuldur, yaşamı öğreten bir okuldur. Yaşananlar, milli eğitim camiasının içinde bulunduğu durumu yansıtıyor. Bir okulumuzda öğretmen, öğrencilerini ABŞT'nin çocuk oyununu izletmek istiyor. Öğrencilerini hazırlıyor, okulun kapısından çıkarken okul müdürü durduruyor. Ders saatinde okul dışına çıkılamaz diyerek, öğrencilerin tiyatroya gelmesini engelliyor" dedi. Ay-Kar-Yay Yönetim Kurulu adına yasak kararı ile ilgili açıklama yapan Hüsnü Ertung da, "Malum komisyonlarca hazırlanan resmi ve soğuk anlatımlı bir metni; buna bağlı 'uygun görmeme' (yasaklama) kararını amatör ve gönüllü anlayışın bir parçası olarak kınıyoruz. Bugünlerde peynir ekmek gibi sanata gereksinim var. Buna göre başta Belediye Başkanımızı ve tüm duyarlı çevreleri görev ve sorumluluklarının ifadesini sunmalarını istiyoruz" dedi. Ne olmuştu? Kurulduğu 1999-2000 sezonundan bu yana "Sınırda", "Bedel", "Palyaçolar Okulu", "Kahvede Şenlik Var", "Ayı", "Bir Evlenme Teklifi", "Hayvanat Bahçesi", "Rüya Oyunu", "Matruşka", "Anrico'nun Peşinde", "Aşk Olsun", "Kurşun Askerin Utancı", "Euridice'nin Elleri", "Komşularımız" gibi pek çok oyunu izleyici ile buluşturan ABŞT, bu sezon da "Bir Ceza Avukatının Anıları" adlı oyunu Şükran Güngör Sahnesi'nde sahneliyor. Ancak ABŞT, bu oyunun okullarda gösterilmesi gündeme gelince, çağdışı bir yasak kararı ile karşı karşıya kaldı. Aydın Vali Yardımcısı Ömer Eru imzasıyla ABŞT'ye gönderilen yazıda: "Adı geçen oyunun; milli bilinci uyanık tutucu, fertleri milli ülküler-ahlaki değerler etrafında toplayıcı ve birleştirici olmadığı, iyimser bir hayal gücü bulunmadığı, eserin sahneye uygun görülmediği, uygun kelimelerin bulunmadığı, açık saçık sahnelerin bulunduğu, gelenek ve göreneklerimize, toplum düzenine uygun olmadığı, çocukların ve gençlerin normal gelişmesine zararlı olduğu, siyasi-ideolojik ve bölücü telkinlerin bulunması nedeniyle ilimiz lise ve dengi okullarda oynanması uygun görülmemiştir" yazıyordu.

ÖNCEKİ HABER

'Zalimlere Lanet' mitingi

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa