19 Aralık 2004 22:00

ABD karşıtı mitingler sürüyor

Amasya ve Çorum'da ABD karşıtı miting yapıldı. Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde ise1987'den sonra ilk kez bir miting yapıldı. Denizli'de de 25 kurum bir araya gelerek 'ABD emperyalizmine hayır' platformu oluşturdu.

Paylaş
EMEP Çorum İl Örgütü tarafından, Irak'ta ABD güçleri tarafından yapılan katliamları protesto amacı ile önceki gün Çorum'da bir miting düzenledi. Yüzlerce kişinin ABD karşıtı pankartlar taşıyıp, sloganlar attığı mitinge EMEP Genel Başkan yardımcısı Haydar Kaya, Çorum İl Başkanı Muharrem Özünel, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Nihat Filiz, KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Halil Özbent, Türk İş İl Temsilcisi ve Belediye İş Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen, Şeker İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, Eğitim Sen Şube Başkanı Garip Özgür, CHP İl Yönetim Kurul Üyesi Muharrem Bozdoğan, Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Aşıla ve il yöneticileri, Memur-Sen İl Başkanı Erol Kavuncu da katıldı. Çorum'un merkezindeki saat kulesi önünden alana kadar sloganlar eşliğinde yürüyen kitle, miting alanında, Irak'ta katledilenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Mitingde konuşan EMEP İl Başkanı Muharrem Özünel, bugün Irak halkının yaşadığı işgal ve katliamı; yarın İran halkı, bir sonraki gün Türkiye halkının yaşayabileceğini belirterek, "Bu nedenle tüm dünya halkları ile birlikte ABD ve işbirlikçi ortaklarına karşı beraber mücadele etmeliyiz" dedi. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya, ABD ve İsrail'in yaptığı katliamlara sesini çıkarmayan AKP'nin, işçiler ve köylüler söz konusu olduğunda saldırganlaştığını söyledi. Kaya, "Terörist denilerek Mardinli 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ı öldüren zihniyetle, Erdalı idam eden, 13 yaşındaki Filistinli Uman'ı öldüren zihniyetler aynıdır" dedi. KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Halil Özbent ise, kalplerinin Felluce halkı için attığını belirterek ABD'nin Felluce'de giriştiği soykırımı protesto etmenin insanlık görevi olduğunu söyledi.

Amasya-Bursa Amasya'da da, sendika, kitle örgütü ve siyasi partilerden oluşan 'Amasya Irak ve Filistin'e Destek Platformu, Yavuz Selim Meydanı'nda miting düzenledi. Yaklaşık 1000 kişinin katılımı ile gerçekleşen mitingde, "Irak ve Filistin'de İşgale Son!", "ABD Ortadoğu'dan Defol!", "Yaşasın Irak, Filistin ve Felluce Halklarının Onurlu Direnişi!" sloganları öne çıktı. Bursa'da da Ortadoğu'da Savaşa, İşgale ve Katliama Karşı Birlik tarafından Osmangazi Metro İstasyonu önünde basın açıklaması yapıldı. Orhangazi Parkı, Altıparmak Caddesi ve Santral Garajdan yürüyüşe geçen üç ayrı yürüyüş kolu bir araya gelerek "Katil ABD, işbirlikçi AKP", "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları eşliğinde Osmangazi Metro İstasyonu önünde toplandılar. "Savaşa, işgale ve katliama hayır" yazılı pankartın açıldığı mitingte, "Katil ABD ortadoğudan defol", "Hepimiz Kürdüz, Iraklı, Filistinliyiz", "İşgale, savaşa, katliamlara son" yazılı dövizler taşındı. Açıklamayı yapan BSMMMO Başkanı Özcan Pamuk ABD'nin katliamlarına karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi. Pamuk, Türkiye topraklarını ve Türkiye olanaklarını savaşa ortak etmeme çağrısı yaptı.

Gümüşhacıköy'de 17 yıl sonra ilk kez Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde ise1987'den sonra ilk kez bir miting yapıldı. ABD ve İsrail karşıtı mitinge yaklaşık 500 kişi katıldı. Soğuk havaya rağmen toplanan Gümüşhacıköylüler 'Kahrolsun ABD emperyalizmi', 'işgalciler halka hesap verecek' sloganları attılar. Öte yandan, Denizli'de de 'ABD emperyalizmine hayır' platformu oluşturuldu. 25 kurumdan oluşan platform, SSK İl Müdürlüğü önünde işgal fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açtı. Platform üyeleri, stand açıp 'Yaşanabilir bir dünya için bir imza' isterken bildiri de dağıttı.

ÖNCEKİ HABER

'Biz bir şey yapamayız
   AİHM'e başvurun'

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa