20 Aralık 2004 03:00

Mülteci kampında vahşet

İsrail ordusunun 'Demir Portakal' operasyonu kanlı bitti. İşgal birlikleri, Han Yunus mülteci kampında 11 Filistinliyi öldürdü, onlarcasını yaraladı.

Paylaş
İsrail ordusu, Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümünün ardından ilk büyük saldırısını Gazze Şeridi kenti Han Yunus'a düzenledi. 'Demir Portakal' adı verilen saldırıda 11 Filistinli'yi öldüren İsrail askerleri, 50 Filistinliyi de yaraladı. Önceki gün kampa giren İsrail tank ve buldozerleri 30'dan fazla evi de yerle bir etti. Tankların yanı sıra helikopterle de saldıran İsrail, hava saldırısında dört Filistinliyi yaraladı. İsrail ordusu, Han Yunus mülteci kampı yakınındaki Yahudi yerleşimlerine düzenlenen havan topu ve füze saldırılarının azaltılması için kampa operasyon düzenlendiğini ilan etmişti.

Ekinleri tahrip ettiler Saldırı sırasında caddeleri ve kentin altyapısını yıkan işgalci İsrail askerlerinin, ekili tarlalara da saldırdığı bildirildi. Kentin merkezini kontrolleri altına alan İsrail askerleri, Filistinlilerin cesetlerini gömmelerine bile izin vermedi. Filistinliler ayrıca "Avusturya Projesi" adıyla bilinen semtteki Filistinlilerden evlerini boşaltmalarının istendiğini kaydettiler. Filistin yetkilisi Mahmud Abbas, saldırıyı kınayarak bu saldırının İsrail'in 9 Ocak'ta yapılacak başkanlık seçimlerini engellemeye yönelik yöntemlerinden biri olduğunu belirtti.

Azzam'a karşılık 170 tutuklu Bu arada İsrail Radyosu, Başbakan Ariel Şaron başkanlığında, geçen hafta oluşturulan bakanlardan oluşan komitenin, 170 Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını kararlaştırdığını açıkladı. İsrail, Mossad casusu olduğu belirtilen Azzam Azzam'ın serbest bırakılması karşılığında, Mısır'a, bir iyi niyet jesti olarak, Filistinli bazı tutukluların serbest bırakılacağı sözünü vermişti. Azzam Azzam, İsrail için casusluk yapmaktan, Mısır'da 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 7 yıl tutuklu kaldıktan sonra ay başında serbest bırakılmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Mumun sanata evrilişi

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa