19 Aralık 2004 03:00

Boyasan'da sevindiren karar

Boyasan işçileri, 8 ay önce, geciken ücretleri için yasal haklarını kullanarak işbırakmıştı. Ücretlerinin ödenmemesini protesto için yürüyüş yapan işçiler, "yasadışı eylem yaptıkları" gerekçesiyle işten atılmışlardı.

Paylaş
Boyasan işçileri, 8 ay önce, geciken ücretleri için yasal haklarını kullanarak işbırakmıştı. Ücretlerinin ödenmemesini protesto için yürüyüş yapan işçiler, "yasadışı eylem yaptıkları" gerekçesiyle işten atılmışlardı. İşten atmalara karşı dava açan 187 Boyasan işçisi, önceki gün nihayet bekledikleri sonucu aldı. Honaz Adliyesi'nde önceki gün görülen dava sonucunda işçiler, işe iade edildi.

Heyecanlı bekleyiş İşten atılan bütün işçiler, önceki gün yapılan duruşmaya katılarak, kararı heyacanla beklediler. Duruşma sırasında bir konuşma yapan TEKSİF Sendikası Denizli Şube Başkanı Recep Oktay, "Patronun tuttuğu çeteler, bizi tahrik ederek bu haklı mücadelemizde bizi haksız duruma düşürmeye çalışıyor, tahriklere gelmeyelim" diyerek, işçileri uyardı. Destek amacıyla duruşmaya katılan Tek Gıda-İş Şube Başkanı Ali Oymak da, "TEKSİF'in bu mücadelesi eğer olumlu sonuçlanırsa tüm Denizli'deki işçilerin örgütlenme yönündeki şüpheleri kalkacak" diyerek, mahkeme sonucunun önemine dikkat çekti. İşe iade kararı işçiler tarafından sevinçle karşılanırken, bazı işçiler gözyaşlarına hakim olamadı. Davadan sonra bir kez daha işçilere seslenen Şube Başkanı Oktay, "Ben de en az sizin kadar heyeycanla bu davayı bekledik. Çok şükür ki adalet bizim haklılığımızı ortaya çıkardı" diye konuştu. Asıl mücadelenin yeni başladığını belirterek, herkesi tebrik eden Oktay'ın konuşması alkışlarla karşılandı.

Bedel ödemeden olmuyor Daha sonra işçiler ve sendikacıların katılımıyla sendika binasında bir değerlendirme toplantısı yapıldı. İşçiler, bedel ödemeden bir şey elde edilemeyeceğini gördüklerini söylediler. Toplantının ardından sorularımızı yanıtlayan İşyeri Baştemsilcisi Yusuf Özkaya, sendika yönetimini değiştirmekle başlayan ve 8 aylık işsizlikle devam eden bu sürecin kendilerine çok şey öğrettiğini belirterek, "Daha önce, zaten az olan maaşlarımızı kaybetmeyelim bari diye düşünür ve hakkımızı aramazdık. Ama bu mücadele içinde öğrendik ki yoksulluk içerisinde yaşamaktansa hakkımızı aramak zor da olsa önemli" dedi. Boyasan, Kutsal ve Tüm-Teks'ten, yani Kadir Uslu'nun sahibi olduğu fabrikalardan atılan işçilerin fişlenerek Denizli'de hiçbir işyeri tarafından işe alınmadığına dikkat çeken Özkaya, "Bu, patronların nasıl kendi sınıflarının haklarını koruduğunu gösteriyor. İşçi sınıfı bunu örnek almalı" diye konuştu. Özkaya, davayı kazanmakla her şeyin bitmediğini ifade ederek, TEKSİF'li işçilerin bundan sonra Denizli'de emek mücadelesinin ön saflarında olacağını dile getirdi.

Denizlili işçilere çağrı "Biz daha önce, yani Cahit Karakol yönetimi zamanında sendikaya gelip derdimizi bile anlatamıyorduk, çünkü hemen ardından para cezaları, tehditler ve türlü oyunlar tezgâhlanıyordu" diyen Boyasan işçisi Muhammed Öztürk de mücadelelerinin insanca bir yaşam kazanana kadar süreceğini söyledi. Halil Bozdemir, "Bizim gücümüz örgütlülüğümüzdür, birliğimizdir, bu güç karşısında kimse duramaz" diyerek, Denizli'deki tüm işçileri sendikalaşmaya çağırdı.

ÖNCEKİ HABER

Fatura çok büyük olacak

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa