17 Aralık 2004 22:00

Putin'in silahı mobil Topol-M'ler

Rus lider Putin'in 'kimsenin elinde olmadığını ve olamayacağını' söylediği silahlara dair ilk açıklama geldi. Bir general, taşınabilir Topol füzeleri geliştirdiklerini belirtti.

Paylaş
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'kimsede bulunmadığını' söylediği nükleer silahlar hakkında ilk açıklamalar gelmeye başladı. Bir Rus general, bu füzelerin taşınabilir olduğunu ve 'ellerinde bulunanları çok ötesinde' olduklarını söyledi. Putin, geçen ay, hiçbir ülkede bulunmayan ve bulunamayacak nükleer silah geliştirdiklerini söylerek tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Ancak bu silahlar hakkında ayrıntı verilmemişti.

2006 yılına hazır Rusya'nın nükleer gücünden sorumlu General Nikolai Solovtsov, Putin'in bahsettiği silahların ilk kez denenecek olan 'taşınabilir stratejik nükleer füzeler' olduğunu söyledi. Rusya'nın birkaç yıl içinde bu füzeleri kullanabilir hale geleceğini açıklayan general, "Putin, taşınabilir Topol-M füzelerinden bahsediyor. Bu füzeler Moskova laboratuvarlarında üretildi ve ABD'nin Minuteman silahlarıyla kıyaslanabilir" dedi. General sözlerine, "Ancak Putin'in sözünü ettiği tek silahlar bunlar değil" diye devam etti. Daha fazla bilgi vermeyen General Solovtsov, "Diğerlerinin sahip olduklarından farklı bir şey olacak" demekle yetindi. General Solovtsov, taşınabilir stratejik füzelerin 2006 yılında konuşlandırılacağını kaydetti. Solovtsov, "2006 yılında üç füze, daha sonra da yılda 6 ila 9 füze edineceğiz" dedi. General ayrıca, Rusya'nın birkaç ay içerisinde demiryolu füze sistemini terk edeceğini ilk kez onayladı. Rusya'nın demiryolu füze sisteminin önemli bölümü Ukrayna'da kurulu.

Hipersonik füzeler Uzmanlar, Rusya'nın hipersonik füze geliştirmenin son aşamasında olduğunu belirtiyor. Ancak bu füze diğer hipersonik füzelerden farklı. Füzenin yörüngede kendisini durdurabilecek roketlerden kaçınarak seyir füzesi gibi hareket ettiği bildiriliyor. Bu teknoloji ABD dahil hiçbir ülkenin elinde yok. Silahlar hakkında konuşan bir askeri yetkili, nükleer bombaların konvansiyonel seyir füzeleriyle desteklendiğini de belirtti. ABD'nin bunu yıllardır yaptığını söyleyen yetkili, kendilerinin dünyanın herhangi bir yerine herhangi bir zamanda önleyici saldırı düzenleyebilecek durumda olduklarını söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gözler Yukos ihalesinde

SONRAKİ HABER

Generalden Suriye'ye tehdit

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...