16 Aralık 2004 22:00

Jotun Boya'da yemek boykotu

Jotun Toz Boya Fabrikası işçileri, patronun Petrol-İş Sendikası'nın yetkisini düşürme çabalarına yemek boykotu ile yanıt verdi.

Paylaş
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Jotun Toz Boya Fabrikası işçileri, patronun Petrol-İş'in yetkisini düşürme girişimlerine karşı yemek boykotuna başladı. İşçiler, eylemlerin gerekirse işbırakmaya kadar gideceği uyarısında bulundu. Jotun'da 1 Ocak 2004 tarihinde başlayan toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış, bunun üzerine grev başlamıştı. İki gün süren grevin ardından sözleşme 10 Ekim 2004'te imzalanmıştı. Ancak patron sözleşmenin hemen ardından, sendikanın yetkisini düşürmek ve işçilerin haklarını gasp edebilmek için kapsamdışı personel sayısını yükseltmeye başladı. İlk olarak "amir" sıfatı altında üç işçi aldı. Sendika temsilcileri de, fabrika yetkilileriyle görüşerek bu uygulamaya son verilmesini istediler, ancak bir sonuç alamadılar. Bunun üzerine işçiler 16 Aralık'ta yemek boykotuna başladılar. İşçiler, bu eylemden sonuç alamazlarsa işbırakmaya kadar giden eylemleri hayata geçireceklerini bildirdi.

Öz Petrol-İş'i getirdi Yaklaşık bir yıl önce Jotun Sıvı Boya Fabrikası'nda çalışan 28 işçi, Petrol-İş Sendikası'na üye olmuş, patron ise bu işçileri işten atmıştı. Fabrikdaki üretimi taşeron işçilerle yürüten patron, şimdi ise Petrol-İş'e karşı fabrikada tüm işçileri Öz Petrol-İş Sendikası'na üye yaptı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Taşeron çalışanlar kadroya alınsın'

SONRAKİ HABER

SEKA işçisi halkı dayanışmaya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...