16 Aralık 2004 22:00

'İhtiyaçtan' satılık köy!

Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Aktaş köyü 'ihtiyaç'tan acil satılık. Elektrik borçlarını ödeyemeyen köyün ihtiyar heyeti tek çareyi köyü satmakta buldu.

Paylaş
Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Aktaş köyü satılık. Elektrik borçlarını ödeyemeyen köyün ihtiyar heyeti, çareyi köyü satılığa çıkarmakta buldu. Köylü tüm pamuğunu satsa da borçlarını ödeyecek kadar para kazanamıyor. Köy ihtiyar heyeti üyesi Ramazan Arslan, Adıyaman ve özellikle Kahta ilçesinin Atatürk Barajı'nda su toplanmasıyla birlikte, sulu ve verimli arazilerini GAP'a hediye ettiğini söyledi. Verimli arazilerini veren Kahta ve Adıyaman'ın, bunun karşılığında hiçbir nimetten yararlanamadığını ifade eden Arslan, "Vatandaşlarımız, verimli toprakların baraj suyu altında kalmasıyla, geriye kalan verimsiz topraklarda nafakalarını tütünden çıkarmaya başladı. Tütüne gelen kotayla Adıyamanlı çiftçilerimiz perişan oldu. Arazileri olmayan tütün işçileri ya ortada kaldı ya da başka şehirlerde pamuk ya da fındık toplamaya gitti. Kahta çiftçisi, girişimci ruhuyla kendi imkânlarıyla devletten hiçbir yardım almadan tarlasını, traktörünü ya da bankadan faizli kredi çekerek sulama tesislerini kurarak pamuk ekimine başladı ama pamuk ekicisi bu tesislerini kurduğuna pişman oldu, çünkü kentimizde enerji fiyatları çok yüksek" dedi. Çiftçilere neden düşük enerji yok? Arslan, 2003 yılında Hazine Müşteşarlığı tarafından ödenen yüzde 30'luk payın 2004 yılında ödenmediğini ve kaldırıldığını ve yapılan zamlarla çiftçinin zor günler geçirdiğini ifade etti. Arslan, şöyle konuştu: "Sanayimiz, yüzde 50 düşük enerji bedelini öderken, niye çiftçilerimiz bundan mahrum bırakılmıştır? Neden çiftçilerimiz bundan faydalanmıyor? Geçen senelere göre gübre ve mazot fiyatı yüzde 40 arttı. Bu sebepten dolayı ilimiz genelinde tarımsal sulama abonelerine enerji bedelinin düşük tarife uygulanmasını ve Hazine Müsteşarlığı'nın daha önceki yıllarda uyguladıkları desteklemeye devam etmesini bekliyoruz."

Tek çare köyü satmak Sonuçta, kurdukları trafoların elektrik paralarını ödemek için tek çareyi köylerini satmakta bulduklarını ifade eden Arslan, "Eğer alıcı çıkarsa köyü satıp, başka illere pamuk veya fındık toplamaya gitmeyi düşünüyoruz. En son elektrik faturam 52 milyar 153 milyon 800 bin lira geldi. Elde ettiğim bütün pamuklarımı satsam bile bu parayı karşılayamam. Diğer bütün masrafları da hesapladığımızda tek çare köyü satmak" diye konuştu.
TARIMDA GERİLEME SÜRÜYOR Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, tarımın ekonomik gelişmelerden payını alamadığını belirtti. Bayraktar ekonominin yüzde 5.9 büyüdüğü 2003 yılında tarım sektörünün yüzde 2.5 oranında küçüldüğünü kaydetti. 2004 yılının ilk 9 aylık döneminde önceki yıla göre GSMH'da yüzde 9.7 gibi bir büyüme gerçekleşirken tarımda yüzde 1.2 gerileme olduğuna dikkat çeken Bayraktar, ormancılık ve balıkçılık alt sektörleri hariç tutulduğunda çiftçilik ve hayvancılık sektöründeki gerilemenin yüzde 2 olduğunu ifade etti. Bayraktar, son yıllarda uygulanan istikrar programlarının tarım sektörünü çok olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Yıllık programa göre tarımda 2005 yılında da yüzde 1.7 gerileme olacağının tahmin edildiğini söyleyen Bayraktar, tahmin gerçekleşirse, İkinci Dünya Savaşı yıllarından bu yana son 60 yılda ilk defa aralıksız 3 yıl üst üste tarım sektörünün gerilemiş olacağını vurguladı. Tarımda büyüme ve üretici gelirlerinin artırılmasını engelleyen en önemli sebeplerden birisinin girdi maliyetlerindeki artışlar olduğunu ifade eden Bayraktar, 1997'den bu yana girdi maliyetlerinin 16 kat artarken, buğdayın fiyatının 11 kat artığına dikkat çekti. Bayraktar, gübre satın alma gücünün yüzde 50 oranında gerilediğini belirterek, bu koşulların tarımda üretim ve verimin artırılmasını engellediğini ifade etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Katliama Lahey kalkanı

SONRAKİ HABER

Tüm Köy-Sen tarım kurultayına
   hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa