15 Aralık 2004 22:00

Emeklilik oyununa gelmeyin!

AKP Hükümeti'nin, memurların emekli ikramiyelerini hisse senedi şeklinde ödemek istemesine tepkiler sürüyor.

Paylaş
Memur sendikaları, emekli ikramiyelerinin devlet iç borçlanma veya hisse senedi şeklinde ödenmesi girişimlerine sert tepki gösterdiler. KESK, BASK ve Kamu-Sen başkanları, amacın memurları bir an önce emekli olmaya teşvik etmek olduğuna dikkat çektiler. Emeklilerin ikramiyelerini nasıl harcayacaklarına kendilerinin karar vereceğini bildiren sendikacılar, memurlara "oyuna gelmeyin" uyarısında bulundular. BASK Genel Başkanı Resul Akay, hükümetin bunu "aklından bile geçirmemesi" gerektiğini söyledi. Düzenlediği basın toplantısında hükümete seslenen Akay, "Memurların mütevazı hayallerini yıkamazsınız. Bir ömür boyu sebat ederek kazandıkları emeklilik haklarının gasp edilmesine kolayca izin vereceklerini mi sanıyorsunuz?" dedi.

İnsafsız ve sinsi bir plan Taslağı memurları 1 Ocak 2005'ten önce emekli olmaya sevk etmek için yapılan "insafsız ve sinsi bir plandır" olarak nitelendiren Akay, hükümetin memurları "resmen ve alenen tahrik ettiğini, sokağa dökmek için kışkırttığını" ifade etti. Akay, "Bu taslağın yasalaşmaması için her şeyi göze alacağız ve her bedeli ödemeye hazırız. Bu düzenlemeyi hükümet aklından bile geçirmesin" diye konuştu. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın "İsteyen hisse senedi alacak" sözlerine de karşılık veren Akay, şöyle devam etti: "İsteyen istediğini alır, parasını istediği gibi harcar. Sana ne... İster hacca gider, ister gece kulüplerinde yer. İster ev alır, isterse yatırım yapar. Müsaade et, memur o parayı istediği yerde harcasın."

Yasa zoruyla soygun KESK Genel Başkanı Sami Evren, bunun emekli ikramiyelerine el koyma operasyonu olduğunu belirterek, "Hükümetin yasa yoluyla soygun yapmaya hakkı yoktur" dedi. Hükümeti bu konuda açıklama yapmaya çağıran Evren, saldırılara karşı mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Yarış başladı Türkiye Kamu -Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da emeklilik başvurularının şimdiden artıtığını belirterek, memurların emeklilik yarışına gireceğini söyledi. "Bugün bana 100 bin liradan hisse senedi verdi. Yarın olay oldu değeri 20 bin liraya düştü. O zaman ne olacak, kayıplarımı kim karşılayacak?" diye soran Akyıldız, konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüşeceğini bildirdi.

'Yer yerinden oynar' Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, bu söylenti nedeniyle 2004 yılında 18 bin öğretmenin panik halinde emekliliğini istediğini, deneyimli öğretmenlerin en verimli çağlarında emekli olduklarını, bunun da eğitimin kalitesini düşürdüğünü hatırlattı. AKP'nin kadrolaşma çabasına ve IMF ile yapılan stand-by anlaşmalarındaki taahhütlere de dikkat çeken Dinçer, "Böyle bir uygulama gelirse, yer yerinden oynar. Eğitim Sen buna izin vermeyecektir. Uygulama kesinleşirse ayağa kalkarız. Kazanılmış hakların zerresine bile dokundurmayız" dedi. Dinçer de memurlara "Hiç kimse bu nedenle emekli olmasın" çağrısında bulundu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ESP'den AB'ye protesto

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa