15 Aralık 2004 22:00

Saldıranlar serbest öğrenciler tutuklu

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde ülkücülerin satırlı saldırısı sonucu meydana gelen olaylarda gözaltına alınan öğrencilerden 7'si tutuklandı.

Paylaş
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi'nde pazartesi ve salı günü gözaltına alınan öğrencilerden 7'si tutuklanarak cezaevine konuldu. Yaşanan gelişmelere tepki gösteren öğretim üyeleri, üniversite yönetimi ve öğrenciler arasında kurulacak güçlü bir diyalog ile sorunun üstesinden gelinebileceğini söylediler. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından önceki akşam İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen 54 kişi, 2 cumhuriyet savcısı tarafından sorgulandı. Bu kişilerden 44'ü serbest bırakılırken, 10 kişi "eğitim ve öğretimi engellemek", "polise mukavemet", "kamu malına zarar vermek" ve "müessir fiil" suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. İstanbul nöbetçi 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tekrar sorgulanan 10 kişiden 3'ü serbest bırakılırken, 6 öğrenci ve 1 ülkücü tutuklanarak cezaevine konuldu. Tutuklananların isimleri şöyle: Alişan Delek, Eren Sarıtaş, Ercan Karakaya, Nazım Soylu, İsmail Karatepe, Kemal Okur ve Zafer Kuran.

Bir tutuklama daha Öte yandan, önceki gün savcılığa çıkartılan arkadaşlarına destek olmak amacıyla İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapan ve ardından gözaltına alınan 148 öğrenciden 16'sı dün savcılığa sevk edildi. Diğer kişilerden 1'i, araması bulunduğu gerekçesiyle Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, 9'u da haklarında işlem yapılması talebiyle ilgili yerlere gönderildi. Geri kalan 122 kişi ise emniyet müdürlüğünden serbest bırakıldı. Dün savcılığa sevk edilen 16 kişiden 11'i serbest bırakılırken 5 öğrenci "eğitim ve öğretimi engellemek", ve "müessir fiil" suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. Nöbetçi mahkemeye gönderilen öğrencilerden Murat Hiçbezmez tutuklanarak cezaevine gönederilirken 4 öğrenci serbest bırakıldı.

Protesto eylemi Bu arada, dün öğle saatlerinde Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler bir basın açıklaması yaparak, arkadaşlarının tutuklanmasını ve polisin yanlı tavrını protesto ettiler. Önceki gün, mahkemeye çıkartılacak arkadaşlarına destek vermek amacıyla adliye önüne giden 100'ü aşkın kişinin keyfi olarak gözaltına alındığını belirten öğrenciler, polis ablukası altında sloganlar atarak tramvaya kadar yürüdüler. Daha sonra tramvaya binerek İstanbul Adliyesi'ne giden öğrenciler, savcılığa çıkartılan arkadaşlarına destek oldular. Önceki gün tutuklanan 6 öğrencinin avukatları da Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na itiraz dilekçelerini sunarak tutuklama kararının kaldırılmasını talep ettiler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OKUL MU KIŞLA MI?

SONRAKİ HABER

İBB'den ‘Halk Ekmek’ iddiasına yanıt: Yeni dönemde ihale açmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa