15 Aralık 2004 22:00

OKUL MU KIŞLA MI?

Van'ın Başkale ilçesinde; Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun bir bölümü ile Endüstri Meslek Lisesi, 12 yıldır askeri kışla olarak kullanılıyor.

Paylaş
Van'ın Başkale ilçesinde 1992'de hizmete sokulan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) bir bölümü ile Bedrettin Dalan tarafından yapılan Endüstri Meslek Lisesi, 12 yıldır askeri kışla olarak kullanılıyor. Eğitim Sen uygulamaya tepki gösterirken; kaymakamlık askerlerin okulda bulunduğunu inkâr ediyor. Hakkari karayolu üzerinde, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından inşa edilen ve 1992 yılında faaliyete sokulan Endüstri Meslek Lisesi binası, 2 aylık eğitim süresinin ardından boşaltılarak askeri birliklere devredildi. Van Alay Komutanlığı'ndan Başkale'deki askeri tabura takviye olarak gönderilen birlikler OHAL'in, "askeri birimler devlet kurumlarını kullanma yetkisine sahiptir" şeklinde açıklanan 11. maddesine dayanarak sadece lise binasına değil, lisenin yanında bulunan YİBO'ya da yerleştirildi.

Öğrenciler bando sesiyle uyanıyor Van ve ilçelerinde 2002 yılında OHAL kaldırılmasına rağmen askerler okulu tamamen boşaltmadı. YİBO binası askerler tarafından kısmen kullanılmaya devam ederken, lisenin tamamı ise kışla olarak hizmet görüyor. YİBO'da okuyan öğrenciler, askerlerin sabahın erken saatlerinde yaptıkları eğitim ve bando sesleriyle uyanıyor. Askerlerle iç içe kalınması, öğrencilerin derslerini olumsuz etkiliyor. Öğrenciler kadar veliler de, okulun bir an önce tamamen eğitime açılmasını, askerler için başka bir yer tahsis edilmesini istiyor. Eğitim Sen Van Şube Başkanı Lezgin Bozkurt, Başkale'ye giderek okul sözü veren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in tutumunun da ciddi olmadığını söyledi. Çelik'in okul sözü vereceğine öncelikle eğitime hazır hale getirilen okulda bulunan askerlerin tahliyesine karar vermesinin daha mantıklı olacağını vurgulayan Bozkurt, şöyle konuştu: "Şu anda YİBO'nin yatakhanesi, bazı derslikleri ve futbol sahası askerler tarafından kullanılıyor. Orada görev yapan öğretmenlerimizden aldığımız bilgilere göre pek çok öğrencinin psikolojisi bozulmuş. Yaşanan çatışmalar bölgede ağır tahribatlar yarattı. Orada bir rehabilitasyon merkezi bile kurulmadı. Bu okul tamamen hukuksuzca işgal edilmiş. Ve şu anda o bölgede okula ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Ama okulları askerler kullanıyor. Bir devlet okulunun ve askeri kışlanın iç içe olduğu görülmüş mü?"

Kaymakamlık inkâr ediyor Başkale Kaymakamlık yetkilileri ise, okulun askerler tarafından kullanılmadığını iddia ederek, "Bunlar tamamen uydurma iddialardır. Okulumuz 11 yıldır hizmet vermektedir. Orada askerlerin olduğu, atışların yapıldığı tamamen yalandır. İsteyen gelsin kendilerine okulu gezdirelim. YİBO ayrı, askeri kışla ayrı, hatta yeni bir okul yapımı sona ermek üzere. Bu tür iddialar nerden ortaya atılıyor anlamıyoruz" dedi. Başkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de, konu ile ilgili olarak konuşma yetkilerinin bulunmadığını söyledi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Arsa Ofisi kapatılıyor

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti protesto eden halka saldırılar sürdü: 114 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...