15 Aralık 2004 22:00

Köylü düşmanı Mehmet konuştu

Başta gelen görevi, "Türkiye tarımının ve üreticilerin sorunlarını çözmek" olan Tarım Bakanlığı, her fırsatta milyonlarca üreticiye verilen üç kuruşun hesabını yapan Prof. Dr. Mehmet Altan'a konferans verdirdi.

Paylaş
Tarımı geliştirmek, üretimin devamını sağlamak için kurulan Tarım Bakanlığı, televizyonlarda, yazılarında sürekli üreticiyi ve verilen destekleri eleştiren Prof. Dr. Mehmet Altan'a kendi çatısı altında konferans verdirdi. Altan, konferansta, üreticilere, "bu adamlar bir şey yapmıyor, oturuyorlar" diyerek hakaretler yağdırdı ve tarımdaki sorunların çözümünde güvenilecek tek şeyin yabancı sermaye olduğunu öne sürdü. Tarım Bakanlığı Toplantı Salonu'nda önceki gün düzenlenen "AB ve Türk Tarımı" konulu konferansta yaklaşık iki saat konuşan Altan, köylülüğün bitirilmesi gerektiğini söyleyerek, sözlerine başladı. Türkiye'deki mevcut yapının köylülüğü bitirme üzerine kurulmadığını belirterek, Osmanlı'dan bu yana köylülüğü bitirecek tüm girişimlerin engellendiğini söyledi. Altan, "Bu işte lobi faaliyeti yürütenler var, dernekti, sendikaydı, ziraat odalarıydı falan" diyerek, tarıma destek isteyen, tarım politikalarını eleştiren örgütleri "bu işten rant sağlamakla" suçladı. Altan, üretimin desteklenmesinin köylülüğe eziyet olduğunu iddia ederek, desteklerin köylülüğün devamı anlamına geldiğini söyledi. Tarımın GSMH içindeki payının yüzde 11.6 olduğunu, istihdamın ise yüzde 34 olduğunu dile getirerek, "Çalışabilir insanlar hâlâ köylerde barınıyorsa bu geri bir yaşamdır" diye konuştu. Altan, "Üstelik de bu adamlar bir şey yapmıyor, işsiz, orada oturuyor" diyerek, buna çare aranacağı yerde, buna çözüm getirenlerin "köylü düşmanı olarak" gösterildiğini söyledi. Altan, bu zihniyeti savunmanın en fazla kadınların yaşamını karartmak pahasına yapıldığını dile getirerek, Türkiye'de kadınların yüzde 51'inin kırsal kesimde olduğunu, bunların üretime katkıları olmadığını öne sürdü.

Tarım zenginlik üretmiyormuş Altan, "Kadınlara orada eziyet edilsin, okuma yazma bilmesin, sen buna köylülük lobisi de" diyerek, tarım işletmelerini, insanların boğaz tokluğuna çalıştığı, verimsiz, paramparça topraklar olarak tanımladı. Tarım kesiminin zenginlik üretmediğini ve tarımda bir zihniyet devrimi gerektiğini dile getiren Altan, küçük işletmelerin ortadan kaldırılarak, yaşlı nüfusun köyden çekilmesini istedi. Altan, tarımın yıldızının parladığı bir dönem yaşandığını dile getirerek, eğer bu değerlendirilmezse tarımın ezilmeye devam edeceğini söyledi. Tarım Bakanlığı'ndaki personele de ders veren Altan, "Sabah gidiyorsun işe, akşam gidiyorsun eve, yok gelinim olur musun, ünlüler çiftliği filan, hafif uyukluyorsun, hayatı sabitleyip daraltıyorsun, hayat taşınması ağır bir yük halinde devam ediyor. Yenilenmiyorsun, hayata meydan okumuyorsun" diyerek, daha çok gazete okumalarını, yabancı dil bilmeleri, yurtdışına çıkmalarını tavsiye etti. Sorular kısmında ise Altan, "köylülüğün nasıl azaltılacağı" yönündeki sorulara, "Modern işletmelerin yaratılması gerektiği" yönünde cevap verdi. Altan, tarımdaki tek çözümün yabancı sermaye olduğunu, yabancı sermayenin kırsal kesime götürülmesi gerektiğini ileri sürerek, tarımda gerçekleştirilecek devrimin öncü kuvveti olarak da Tarım Bakanlığı'nı gösterdi.


Mehmet Altan kimdir? Ocak 1953'de Ankara'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul'da yaptı. Yüksek öğrenimi sırasında özel bir şirkette ve Türk Haberler Ajansı'nda çalıştı. 1979 yılında doktora yapmak için Fransa'ya gitti. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-IMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu. 1984'de Türkiye'ye dönen Altan, Yazar Çetin Altan'ın oğlu. AB ve liberal politikaların sıkı savunucusu olarak tanınan Altan son dönemde katıldığı her programda ve yazılarındaki üreticiye verilen destekleri eleştirmesi ile tanınıyor. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı'nda profesör olan Altan, Sabah gazetesinde de köşe yazarı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiyeli mühendis kaçırılıp öldürüldü

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...