14 Aralık 2004 22:00

Eleştirilere Paris'ten yanıt

Türkiye'nin AB üyeliğine soğuk bakan Fransa'yı ikna için Paris'e giden DEP eski milletvekilleri Zana ve Doğan, kendilerine yönelik eleştirilere cevap verdiler.

Paylaş
DEP eski milletvekilleri Leyla Zana ve Orhan Doğan, 17 Aralık'taki AB Zirvesi'nden önce temaslarda bulunmak üzere gittikleri Fransa'da hükümet ve bazı Kürt çevrelerinden gelen eleştirilere yanıt verdiler. "Demokratik cumhuriyet" istediklerini ifade eden DEP'liler, "otonomi, federasyon ve özerklik gibi" tartışmalardan uzak durduklarını kaydettiler. Mezopotomya Haber Ajansı'nın (MHA) haberine göre Paris'te bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne gelen DEP'liler, burada halkın yoğun ilgilisi ile karşılatılar. Basının sorularını yanıtlamayacaklarını belirten DEP'liler, bir süre halkla sohbet ettiler. Uzun zamandan beri Türkiye'nin AB'ye girebilmesi için diplomasi trafiği yürüttüklerini kaydeden Orhan Doğan, Fransa gezilerini; "Bu gezimiz AB liderler zirvesine 5 ya da 4 gün kala müzakere sürecine ilişkin Kürtlerin de taleplerini iletmek üzere yapılabilecek son diplomatik atak" olarak değerlendirdi. Çeşitli parti ve kitle örgütü temsilcileri ile görüşmelere başladıklarını kaydeden Doğan, amaçlarının hem AB sürecine bir ivme kazandırmak, hem de AB müzakere süreci içinde Kürtlerin demokratik haklarının tanınabileceği bir konseptin oluşmasının sağlaması olduğunu kaydetti.

Zana: Kürt aydınların kafası karışık Kürt aydın ve sanatçılarının Kürt sorununun demokratik çözümü için International Herald Tribune ve Le Monde gibi gazetelere verdikleri ilanla ilgili halkın sorularını cevaplayan Leyla Zana ise "İnanın Kürt aydınları savaştan önce de halkla beraber değillerdi, savaşta da Kürtlerle birlikte değillerdi, savaş durduğunda yine Kürtlerle değillerdi. Biz parlamentoda da halkla beraberdik bugün de beraberiz. Kürt aydınlarının kafası karışıktır. Her biri eline bir saz almış ve kendine çalıyor" diyerek eleştirdi. Zana şöyle devam etti; "30 yıldır ülkeye adımını atmayanlar burda oturmuşlar Kürt halkı savaşsın diyorlar, ölsün diyorlar, çürüsün diyorlar ne olursa olsun diyorlar ve burada yaşamlarını sürdürüyorlar. Herkes iyi bilsin halk ülkede yaşıyor. Halka öğüt vermeye kimsenin hakkı yok. Bu halka öğüt verenler gidip halka danışsınlar. Kürtler öyle bir merhaledeler ki hem özgürlüklerine sahip çıkıyorlar, kimliklerine sahip çıkıyorlar, hem de diğer meselelerine sahip çıkıyorlar." Kürtlerin kimliğinin güvenceye alınarak Türkiye'de eşit haklara kavuşmalarını istediklerini de ifade eden Zana, bütün halkların kardeşliğini savunduğunu ve hiçbir zaman halklara düşmanlık etmediğini söyledi.

'Demokratik cumhuriyet' Zana'nın ardından tekrar söz alan Orhan Doğan, genel Kürt konsepti içinde var olan şeyin "Demokratik cumhuriyet ve demokratik uygarlık" olduğunu kaydetti. Bu stratejik programda "özerklik otonomi ve federasyon"un olmadığını belirten Doğan, "Önce bunu böyle koymak lazım. Ama Kürtler de her toplum gibi çok sesli bir toplumdur. Bazıları federasyon isteyebilir. Kürtlerden bazıları otonomi isteyebilir, bazıları özerklik isteyebilir. Bu istemleri düşünce özgürlüğü biçiminde düşünmek durumundayız. Ama Kürtlerin büyük bir çoğunluğu Kürt sorunun çözümünü demokratik cumhuriyet ekseninde düşünmektedir" diye konuştu.

'Leyla Zana Meydanı' Paris'te bir dizi temaslarda bulunacak olan Leyla Zana ve Orhan Doğan, yarın saat 11:00'de Strasbourg'ta Avrupa Parlamentosu Assamblesi Başkanı Peter Schieder ile görüşecekler. Paris Belediyesi tarafından kendisine verilecek olan ödülü alacak olan Zana, ardından 17 Aralık Cuma günü Bobigny Belediyesi'nde kendi adına açılacak olan "Leyla Zana Meydanı"nın açılış törenine katılacak. DEP'liler bu törenin ardından 17 Aralık'ta Türkiye'ye geri dönecekler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halay yine soruşturma nedeni

SONRAKİ HABER

Tayyip'ten randevu yok
   Alevi'den dilekçe var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa