14 Aralık 2004 22:00

Halay yine soruşturma nedeni

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, kampus içinde saz çaldıkları, halay çektikleri ve Kürtçe türkü söyledikleri gerekçeleriyle 20 öğrenci hakkında 60 soruşturma açtı.

Paylaş
İstanbul Üniversitesi'nde geçtiğimiz yıl 'ideolojik halay çektikleri' gerekçesiyle soruşturmadan geçirilen öğrencilerden sonra şimdi de Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörlüğü benzer nedenlerle 20 öğrenci hakkında 60 ayrı soruşturma başlattı. Rektörlük, kampus içerisindeki kafetarya önünde 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilen YÖK'ü protesto eyleminde "saz çaldıkları, halay çektikleri, Kürtçe türkü söyledikleri, stant açtıkları ve pankart astıkları" için öğrencilerin savunmalarını aldı. 8 Aralık Çarşamba günü Rektör Durul Ören ile görüşen öğrenciler, soruşturmaların gerekçelerini komik bulduklarını ilettiler.

Amaç gözdağı vermek Hakkında 4 soruşturma açılan Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi Burcu Eker, gazetemize yaptığı değerlendirmede, soruşturma gerekçesinde 'halay çekmek' gibi bir ibare bulunmasının bile gerici düşüncenin ürünü olduğunu vurgulayarak, özellikle birinci sınıf öğrencilerinin sindirilmek istendiğini söyledi. Yaptıkları görüşmede rektörün soruşturmaları savunamadığını belirten Burcu Eker, "Amaçları biz öğrencilere gözdağı vermek" dedi. Merhaba hediyesi! Makine Mühendisliği yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi Deniz Cumhur Başaraner'e de "Kürtçe türkü söylemek, halay çekmek" gibi gerekçelerle 2 soruşturma açılmış. TRT'de bile Kürtçe klip yayınlandığı bir dönemde okulda Kürtçe türkü söylediği için soruşturmadan geçirilmesini kabul edilemez bulan Başaraner, soruşturmanın sonucunu merakla beklediklerini söyledi. Soruşturmaların, rektörlüğün kendilerine 'merhaba' hediyesi olduğunu düşünen Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Fırat Atman ise "Rektörlük, biz sizin her yaptığınızı biliyoruz, hareketlerinizi izliyoruz. İstediğimiz zaman size istediğimiz cezayı verebiliriz havası yaratmak istiyor" diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IMF BORSA'YA REKOR KIRDIRDI

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.8 büyüklüğünde deprem (24 Ocak 2020)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...