13 Aralık 2004 22:00

Artık kimseden yardım istemiyoruz

Amerikan üslerine malzeme taşırken saldırıya uğrayan ve 164 gündür kendisinden haber alınamayan Tahir Karaf'ın ailesi perişan durumda. Hastanede tedavi altına alınan eşi Fatma Karaf, "Artık kimseden yardım istemiyorum, çalmadığım kapı kalmadı" dedi.

Paylaş
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Irak'a giden TIR şoförlerinin aileleri hem mağdur oluyor, hem de yaşadıkları sorunlar nedeniyle psikolojileri bozuluyor. Irak'ta çalışan Türkiyeli şoförlerin sayısı 2 bini bulurken bunların büyük bir bölümünün Hataylı TIR şoförleri olduğu ortaya çıktı. Hatay'da çok sayıda aile Irak'tan gelecek haberleri dört gözle beklerken; cenazeleri gelen ailelerin durumu içler acısı bir tablo oluşturuyor. Ayakta durmaya çalışan ailelerin bir çoğu ekonomik sıkıntının yanında ruhsal çöküntü de yaşıyor. Irak'ta bir işçi veya şoförün öldürüldüğü haberinin duyulması, tüm şoför ailelerini sarsıyor. 7 ay önce Kuveyt'ten Irak'taki Amerikan üslerine gıda maddesi taşırken saldırıya uğrayan ve 164 gündür haber alınamayan Tahir Karaf'ın Antakya'daki ailesi perişan. Kayıp şoförün eşi Fatma Karaf, hastanede tedavi altına alındı. Hastenede görüştüğümüz Karaf, "Artık kimseden yardım istemiyorum, çalmadığım kapı kalmadı. Tedavi görmeye başladım kendi kendime konuşmaya başladım" dedi. Irak'ta direnişçiler tarafından öldürülen Samandağlı TIR şoförü Ferit Nural'ın eşi Fatma Nural da yaklaşık 1 aydır tedavi görüyor. Psikolojik sorunlar yaşayan Nural sorularımızı yanıtlarken "Ellerim sürekli titriyor. Sürekli başımda ağrılar var. Geceleri kabuslar görmeye başladım. Maddi durumumuz çok kötü. Yaslanacak hiçbir direğimiz kalmadı" diyerek feryat etti.

Çocuklar da perişan Şoför eşlerinin yanı sıra çocukları da psikolojik terapi görüyor. Aileler, sürekli suskun olmasından yakındıkları çocuklarının sağlığı ve geleceğinden de endişe duyuyor. Irak'ta babası ölen Faysal Demir'in kızı Nazlı Demir (18) "Sürekli bunalıyorum. Babam varken hayatın anlamı vardı, şimdi hiçbir şeyin anlamı kalmadı" diyerek sitem etti. Nazlı Demir'le aynı sorunları yaşayan M. O. da (16) artık eskisi gibi gülemediğini ve geceleri sürekli kabus gördüğünü söyledi.

Düzenli terapiye ihtiyaç var Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı Psikiyatrist Doktor Mehmet Emin Eskici, Irak'ta ölen TIR şoförlerinin eşleri ve çocuklarına yönelik sürekli bir terapinin yapılaması gerektiğini söyledi. Gazetemize konuşan Eskici şunları kaydetti; "Eşler ve çocuklar kendilerini suçlu hissedebilirler. Babalarının onlara para kazanmak için gittiğini ve onların yüzünden öldüğünü hissedebilirler. Bu da onları ruhsal çöküntüye sevk eder. Özellikle Fatma Karaf gibi kocası kayıp olanların işi daha zor çünkü ölü veya diri olduğunu bilmiyor. Sürekli onu düşünmesinden dolayı tam bir çöküntüye, ileriki safhada ise şizofreniye dönüşebilir. Bu yüzden hem bu vaka hem de çocuklar için sürekli terapi yapılmalı ve kontrol altında tutulmalıdır."

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İnternetteki açıklamaya dava

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı'ndan koronavirüs açıklaması: Şu ana kadar sadece 1 hastada şüphe bulduk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...