13 Aralık 2004 22:00

TEKSİF taviz vermemeli

Toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığı tekstil işkolunda sendikaların bu hafta grev kararı asmaları bekleniyor.

Paylaş
Toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığı tekstil işkolunda sendikaların bu hafta grev kararı asmaları bekleniyor. TEKSİF, Tekstil ve Öz İplik-İş sendikalarının örgütlü olduğu işkolunda, 20. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde tekstil patronlarının dayatmaları nedeniyle anlaşma sağlanamadı. Ücret, ikramiye, fazla mesai ücretleri gibi kazanılmış haklara göz koyan patronlar, çalışma düzeninin daha fazla esnekleşmesini istiyor. İşçilerin yüzde 90'ına yakınının asgari ücretle çalıştığı tekstil sektöründe, ikramiye, erzak gibi yardımların kaldırılması durumunda işçiler açlığa terk edilmiş olacak.

Zorlu süreç Birinci altı ay için yüzde 18, ikinci altı ay için enflasyon, üçüncü altı ay için yüzde 15 ve dördüncü altı ay için de enflasyon oranında zam talep ettiklerini hatırlatan TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken, sözleşme sürecinin zorlu geçeceğini söyledi. 40 yıllık kazanımların tehlikede olduğunu vurgulayan Yelken, TEKSİF'in kararlı davranması gerektiğini kaydetti. Temel hakların yok olması durumunda asgari ücretle çalışılan bir işkolunda işçinin sendikalı olmasının hiç bir anlamının kalmayacağını dile getiren Yelken, "Zaten ücret sendikacılığı yapılıyor, o halde en azından buna uygun davranılmalı. Üyeler bilgilendirilmeli, gelişmeler aktarılmalı. Şubeler de mücadeleci ve kararlı bir tutum izlemeli, genel merkez taviz vermemeli. Bu süreçten ancak böyle başarılı çıkarız" diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uyandıkça acıkacaklar

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa