12 Aralık 2004 22:00

Mezarda emeklilik yetmedi

Hükümetin sosyal güvenliği tasfiye amacıyla gündeme getirdiği "Emeklilik Sigortası Kanunu" taslağının büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi. Taslak, değişik emeklilik sistemleri ortadan kaldırılarak, tek bir emeklilik rejimi oluşturulmasını öngörüyor.

Paylaş
Hükümetin sosyal güvenliği tasfiye amacıyla gündeme getirdiği "Emeklilik Sigortası Kanunu" taslağının büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi. Taslak, değişik emeklilik sistemleri ortadan kaldırılarak, tek bir emeklilik rejimi oluşturulmasını öngörüyor. Taslağın yasalaşması halinde, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar, 1479 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar, 2108 Sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik, 2925 Sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar, 2926 Sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar kanunları ile 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu yürürlükten kaldırılıyor. Ayrıca emekli olabilmek için ödenmesi gereken prim gün sayısı, 7 binden 9 bine yükseliyor. Emeklilik yaşı, 1 Ocak 2036'da kadınlarda 59, erkeklerde 61'e yükseliyor. Emeklilik yaşı, kademeli olarak artırılacak ve 1 Ocak 2075'ten itibaren kadın ve erkek için 68 olacak. Taslak, kısmi emekliliğe hak kazanmanın şartlarını da değiştiriyor. Halen, kısmi emeklilik sonucu asgari aylık bağlanması için SSK'da "kadın ise 58, erkek ise 60 yaşın doldurulmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4 bin 500 gün prim ödenmesi" gerekiyor. Taslak ise, kısmi emekliliğe hak kazanılması için "65 yaşın doldurulmuş olması ve en az 6 bin 480 gün prim ödenmesini" öngörüyor. Taslak, yaşlılık aylığının hesaplanma esaslarının da değiştiriyor. Bu çerçevede, aylık bağlama oranı, yasanın çıkmasından sonraki 10 yılda yüzde 1.6'ya düşürülecek, sonraki yıllar için ise yüzde 1.5 olarak uygulanacak. Taslağa göre, tıp uzmanlarından 11 kişilik "Emeklilik Sigortaları Yüksek Sağlık Kurulu" oluşturulacak. Kurul, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Yüksek Sağlık Şurası'nın görev alanına giren konular hariç olmak kaydıyla, mesleki bilgi ve tecrübeye dayalı konularda bilirkişi sıfatıyla görüş bildirecek. Kurum sigorta müdürlükleri bünyesinde "Prim İtiraz ve Uzlaşma Komisyonu" kurulabilecek. Komisyon prim borçları ve para cezaları konusunda yetkili olacak.

Tasarıya tepki Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, taslağın yasalaşması durumunda memurların ancak ölüm döşeğinde emekli olabileceğini belirtti. Aksu yaptığı yazılı açıklamada, sorunların yükünün sürekli çalışanların sırtına yüklenmesine tepki gösterdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sendikadan sonra avukat vurdu

SONRAKİ HABER

Çınar'da öldürülen çocukla ilgili gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa